مرگ تدریجی یک رویا | چرا احمدی‌نژادی‌ها ترامپ را ترجیح می‌دهند؟

مرگ تدریجی یک رویا | چرا احمدی‌نژادی‌ها ترامپ را ترجیح می‌دهند؟

گفتگونیوز/ گروه سیاسی: خیلی‌ها پس از روی کارآمدن دونالد ترامپ در آمریکا و برخی اقداماتش یک نام به ذهنشان می‌آمد؛ محمود احمدی‌نژاد. البته نه از حیث شکل و شمایل بلکه به لحاظ اقدامات عجیب و غریبش. اظهارات شگفت‌انگیز و اقداماتی که موجب اعتراض جامعه و حتی جامعه جهانی می‌شد، در کنار رفتارهای عجیب‌تر از گفتارش.
شاید همین شباهت‌ها بود که احمدی‌نژاد بدش نمی‌آمد دیالوگی با ترامپ داشته باشد؛ به همین خاطر احمدی‌نژاد سه مرتبه به ترامپ نامه نوشت؛‌ شاید او روی همان حرکات دور از ذهنی که ترامپ انجام می‌داد حساب باز کرده بود تا دیالوگی با او برقرار کند ولی هر سه نامه تنها مونولوگ بود و جوابی از سوی ترامپ نداشت؛ مانند بسیاری دیگر از نامه‌هایی که احمدی‌نژاد به سران و رهبران کشورها می‌نوشت.
او در نخستین نامه‌اش به ترامپ را، اینگونه شروع کرده بود: «از فضای سیاسی و رسانه‌ای آمریکا چنین استنباط می‌شود که نتیجه انتخابات بر خلاف روال معمول و خارج از اراده و پیش‌بینی هیات حاکمه و جریان اصلی پشت صحنه سیاست آمریکا بوده است». این تقریبا همان استدلالی است که این روزها داوری که از نزدیکان فکری احمدی‌نژاد محسوب می‌شود درباره انتخابات ۲۰۲۰ در شبکه‌های اجتماعی می‌نویسد.
او در بخش دیگری از نامه‌اش نوشته یود:‌ «با وجود مردم خوب آمریکا، شما امروز این فرصت تاریخی را دارید که با آغاز اصلاحات اساسی و تلاش در این راه،آغازگر تحولی بزرگ باشید و نام نیکی را از خود برجای بگذارید». او در پایان اینگونه برای ترامپ آرزوی موفقیت کرده بود:‌ «برای جناب عالی در انجام مسئولیت سنگین اصلاح ساختاری نظام آمریکا و تامین خواست مردم، موفقیت مسالت دارم».
احمدی‌نژادی‌های ترامپ‌چی
از سوی دیگر ترامپ آنچنان که باید خود را وامدار حزب جمهوری‌خواه یعنی حزبی که او را به ریاست جمهوری رساند، نمی‌دانست؛‌ مانند همان رفتاری که احمدی‌نژاد پس از پیروزی و مستحکم کردن جای پایش در هرم قدرت، با اصولگرایان کرد و گفت که هیچ جریانی در پیروزی‌های او در دو انتخابات نقشی نداشتند که مصداق این تفکر همان شعاری بود که هوادارانش همواره سر می‌دهند: «چپ، راست، کارگزار-علیه خدمتگزار».
همچنین ترامپ و احمدی‌نژاد رابطه خوبی با رسانه‌ها نداشتند؛ ترامپ که از روز اول برای رسانه‌ها شمشیر را از رو بست و برای آنها هم محبوب نبود؛‌ احمدی‌نژاد هم در طول دوران ریاست جمهوری‌اش آنچنان محبوب رسانه‌ها نبود؛ البته به جز رسانه‌های حاکمیتی.
این تلاش‌ها و شباهت‌ها تا انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا تنها در حد حرف و کمی هم عمل بود اما از زمان انتخابات آمریکا برخی اطرافیان احمدی‌نژاد بی‌محابا به هواداری از ترامپ پرداختند و از هواداران سینه‌چاک او در تگزاس هم ترامپی‌تر شدند؛ ‌نمونه بارز این هواداری از ترامپ را در توییتر عبدالرضا داوری ازفعالان سیاسی نزدیک به احمدی‌نژاد می‌توان یافت که جنجال و بحث‌های زیادی هم به دنبال داشت. از توییت «نصر من الله و فتح قریب»‌گرفته تا تشبیه کردن ترامپ به «حر بن یزید ریاحی» از جمله توییت‌های داوری بودند که مناقشه‌برانگیز شدند. داوری ترامپ را به نوعی برهم زننده نظمی می‌داند که به قول او حاکمان جهان برقرار کرده‌اند. او همواره از پیروزی ترامپ سخن می‌گفت و حتی در توییتی نوشت:‌ «با پیروزی ترامپ، شمارش معکوس برای تحقق وعده تاریخی انبیاء در غلبه فرودستان بر فرادستان، وراثت مسنضعفان در زمین و پژواک صدا‌های خاموش علیه مستکبران گلوبالیست در سراسر جهان، آغاز می‌شود. پیروزی ترامپ، جبر تاریخ است». منظور او از گلوبالیست‌ها سرمایه‌داران بزرگ در اقتصاد جهانی هستند و ملکه انگلیس را هم رهبر گلوبالیست‌های جهان می‌داند! او حتی رفتار ترمپ در دیدار با ملکه الیزابت که برخلاف پروتکل‌های کاخ بایکینگهام بوده را تلویحا از همان جنس رفتارها علیه نظم جهانی دانست.
پالس‌ مذاکره
احمدی‌نژاد در مصاحبه‌ای با نیویورک‌تایمز در تیر ماه ۹۸، از لزوم گفت‌وگوی مستقیم ایران و آمریکای ترامپ صحبت کرد؛ البته نه در شرایطی که یک طرف دستش روی گلوی دیگری است: «آقای ترامپ به نظرم یک آدم اجراییِ و علمیاتی، است و این فرصت خوبی است برای آمریکا و برای نظامِ حاکم بر آمریکا».
او همچنین خواستار مذاکره ایران و آمریکا در تمام زمینه‌ها شده بود: «مسایل را باید زیربنایی بررسی کنیم تا بشود یک گفت و گوی اساسی انجام داد و تصمیمات پایدار گرفت. یک دولت آمریکا تصمیمی می‌گیرد، دولت بعدی اش می‌زند زیرش. این معنایش این است که مسایل ریشه ای تری وجود دارد، این حل نشده است، یکی تصمیم می‌گیرد، یکی می‌زند زیرش. خب اگر مسایل را ریشه ای حل کنیم دیگر دولت‌ها نمی‌توانند بزنند زیرش».
پایان رویاها
همانگونه از اظهارات احمدی‌نژاد در این مصاحبه پیداست او اشتیاق زیادی برای مذاکره با آمریکا از خود نشان داده است. شاید طیف احمدی‌نژاد این تصور را برای خود دارند که اگر در انتخابات ۲۰۲۰ ترامپ انتخاب می‌شد، برای اینکه یک نفر برابر ترامپ قرار بگیرد و بتواند او را مهار کند، احمدی‌نژاد انتخاب خوبی خواهد بود. کما اینکه یکی از نزدیکان احمدی‌نژاد به «تابناک» گفته است: «احمدی نژاد قطعا نامزد خواهد شد، چون واقعا اگر می‌خواهند مشارکت بالا برود این کار فقط با تایید احمدی نژاد ممکن است! زبان امثال ترامپ را فقط احمدی‌نژاد می‌فهمد». اما این گمانه‌زنی‌ها مربوط به چند ماه قبل بود؛‌ یعنی زمانی کسی فکر نمی‌کرد رییس‌جمهور مستقر دولت آمریکا از جو بایدن شکست بخورد. آن زمان آنها احتمالا با این تحلیل حامی پیروزی ترامپ و بعد از آن خواستار کاندیداتوری احمدی‌نژاد برای ۱۴۰۰ بودند؛ هرچند سال ۹۶ رییس‌جمهوری ۸ سال ایران، از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد و احتمال تاییدش در این دوره هم به همان اندازه خواهد بود؛ علاوه بر اینها ترامپ هم رای نیاورد و دموکرات‌ها برای تیم احمدی‌نژاد گزینه دلخواه نیستند؛ چه برای تعامل و چه برای تقابل.