چه خبر از واکسن دانشجویان؟

چه خبر از واکسن دانشجویان؟

گرچه دانشگاه‌ها هیچ وقت تعطیل نشده‌اند که بخواهند بازگشایی شوند، اما آیا دانشجویان از همین مهرماه به سر کلاس‌ها خواهند رفت؟ یا دست کم یک ترم دیگر هم پرنده‌ای در دانشگاه پر نخواهد زد! بالاخره زمان واکسیناسیون دانشجویان برای کرونا کی خواهد بود؟

دانشگاه‌ها اولین مراکزی بودند که بعد از شیوع کرونا تعطیل شدند و آموزش دانشجویان به کلاس‌های مجازی سپرده شد. اوایل که تقریبا آموزشی در کار نبود و به‌ندرت کلاسی به صورت متمرکز و دقیق برگزار شد، اما به تدریج و با تقویت زیرساخت‌ها کلاس‌های آنلاین قدرت گرفتند و به عنوان یک بستر مطمئن جور تعطیلی کلاس‌های حضوری را به دوش کشیدند.

خبرهای واکسیناسیون دانشجویان نیز مثل واکسیناسیون دیگر افراد جامعه، در بهار ۱۴۰۰ قوی‌تر بود و مسئولان زیادی روی واکسینه شدن دانشجویان در مرداد و شهریور تأکید می‌کردند. اما هر چه از بهار فاصله می‌گیریم و به شهریور نزدیک‌تر می‌شویم خبرهای قاطعانه هم کمتر می‌شوند و اما و اگر آنها بیشتر می‌شوند.

دانشجویان کدام مقاطع تحصیلی زودتر به دانشگاه خواهند رفت؟

بعد از حدود سه ترم تعطیلی کلاس‌های حضوری، زمزمه‌های تشکیل کلاس‌های حضوری دانشگاه و حضور مجدد دانشجویان در دانشگاه به گوش می‌رسد. به‌طوری‌که در ابتدا گفته شد که اساتید دانشگاه‌ها در اولویت تزریق واکسن هستند! البته این موضوع به زودی دستمایه شوخی کاربران به‌خصوص در فضای مجازی شد و در ادامه هم موجب اعتراض دانشجویان گردید. به هر حال، حضور دانشجویان در کلاس‌ها درس تنها با واکسینه شدن اساتید  اطمینان‌بخش نیست و یک طرف مهم قضیه خود دانشجویان هستند.

کم‌کم موضوع قرار گرفتن دانشجویان در اولویت تزریق واکسن نیز مطرح شد. خیلی از دانشگاه‌ها نسبت به تعطیلی کلاس‌های حضوری معترض بودند؛ به‌خصوص اساتید مقاطع تحصیلات تکمیلی از این موضوع شکایت داشتند که با وجود گذشت چند ترم، هنوز دانشجویان خود را ندیده‌اند و ارزیابی صحیحی از آن‌ها ندارند. از آن جا که در مقاطع ارشد و دکتری، پس از چند ترم، دروس تئوری به اتمام می‌رسد و کار به پایان‌نامه و رساله می‌کشد، انتخاب موضوع و انتخاب استاد برای راهنمایی پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری حالا به یک معضل تبدیل شده است.

دانشگاه آزاد نیز در این زمینه گفته است که شیوه آموزش این است که استاد و دانشجو در کنار هم به یادگیری دروس بپردازند. از وزارت بهداشت درخواست داریم تمام دانشجویان در تابستان واکسینه شوند تا امکان بازگشایی واحدهای دانشگاه آزاد در مهر ماه میسر شود.

علاوه بر این، خیلی از دانشجویان برای قبولی در بهترین دانشگاه‌ها تلاش زیادی کرده‌اند و با مجازی شدن کلاس‌های درس، عملاً در فضای دانشگاه قرار نگرفته‌اند.

این طور که در خبرها آمده، قرار است دانشجویان به‌عنوان اولین گروه بعد از سالخوردگان و بیماران واکسینه شوند تا کلاس‌های درس به‌ویژه در مقطع دکتری از مهرماه ۱۴۰۰ پا بگیرند.

اولویت تزریق واکسن دانشجویان چگونه است؟

گرچه در ابتدا قرار بود که همه دانشجویان تا ابتدای مهرماه واکسینه شوند، ولی با گذشت زمان و نمایان شدن مشکلات دولت در تأمین واکسن داخلی و خارجی، مقطع تحصیلی دانشجویان نیز بالاتر رفت. یعنی ابتدا واکسیناسیون دانشجویان تحصیلات تکمیلی در اولویت قرار گرفت و کم‌کم دانشجویان کارشناسی ارشد هم از لیست اولیه خط خوردند و فعلاً این دانشجویان دکتری هستند که بالاترین شانس را برای دریافت واکسن کرونا دارند.

نکته جالب دیگر این که بسیاری از خبرها حکایت از آن دارد که دانشجویان ورودی قبلی دکتری در اولویت دریافت واکسن کرونا هستند. به‌طوری‌که معاون وزیر علوم خبر از واکسیناسیون دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری که ورودی مهر ۹۸ به قبل هستند تا مهرماه ۱۴۰۰ خبر داده است. بدین ترتیب در ابتدا دانشجویان دکتری ورودی مهر ۹۸ به قبل، سپس دانشجویان ارشد ورودی مهر ۹۸ به قبل و سپس دانشجویان تحصیلات تکمیلی ورودی مهر ۹۸ به بعد واکسینه خواهند شد.

البته که دلیل وزارت علوم برای اولویت دادن به دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای تزریق واکسن این گونه اعلام شده است: به احتمال زیاد در این مقاطع دروس عملی و کارگاهی باقی‌مانده دارند و برای دانش‌آموختگی باید در دانشگاه حاضر شوند. بنابراین، لازم است این دانشجویان در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار گیرند.

این در حالی است که در بسیاری از رشته‌ها دانشجویان دکتری تنها در دو ترم اول درس دارند و از ترم سوم و حداکثر ترم چهار دیگر نیازی به حضور مستمر و همزمان آن‌ها در دانشگاه نیست و می‌توانند مثل دیگر افراد شاغل جامعه با زدن ماسک تنفسی در دانشگاه حاضر شده و به تحقیقات و انجام پایان‌نامه خود بپردازند. به عبارت دیگر، اتفاقاً این ورودی‌های جدید هستند که باید در اولویت تزریق واکسن قرار گیرند تا هر چه سریع‌تر شاهد برگزاری کلاس‌های حضوری باشیم. هر چه باشد کلاس‌های برخط هیچ‌گاه به اندازه کلاس‌های حضوری مثمر ثمر نبوده‌اند و ارتباط نزدیک با اساتید و دیگر دانشجویان قطعاً نقش مهمی در پربارتر بودن کلاس‌ها خواهد داشت.

این مسئله اولویت داشتن ورودی‌های جدید به ورودی‌های قبلی حتی در مقطع کارشناسی ارشد نیز صادق است. در این مقطع نیز دانشجویان بیشتر دروس خود را در همان ترم‌های اول و دوم می‌گذرانند و درس چندانی برای ترم سوم باقی نمی‌ماند. ترم چهارم هم که معمولاً اختصاص به انجام پایان‌نامه دارد. از این رو بهتر است مسئولان با تمرکز روی ورودی‌های جدید، بر تشکیل هر چه سریع‌تر کلاس‌های حضوری اصرار ورزند.

آن‌طور که وزارت علوم اعلام کرده است، هیچ اولویتی برای تزریق واکسن به دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی در نظر گرفته نشده است از این بابت هیچ فرقی بین دانشجویان وجود ندارد و ملاک تزریق واکسن، مقطع تحصیلی و سال ورود دانشجویان است.

آیا کلاسهای دانشگاهها از مهر ۱۴۰۰ حضوری خواهند شد؟

علیرغم همه صحبت‌هایی که مطرح شد، معاون آموزشی وزارت بهداشت اعلام کرده است که دانشجویان تا مهرماه یک دوز واکسن دریافت می‌کنند. در حالی که همه می‌دانند دریافت یک دوز واکسن به معنای مصون ماندن از این بیماری نیست، اعلام حضور دانشجویان از مهر ۱۴۰۰ از سوی برخی مسئولین عجیب است. البته معاون وزارت علوم در این رابطه گفته است که: پیش‌بینی ما این است که در مهرماه تا اواسط آبان ماه کلاس‌های درس غیرحضوری و تلفیقی باشد و از آبان ماه کلاس‌ها به‌صورت حضوری شروع شوند.

زمان واکسیناسیون دانشجویان کی خواهد بود؟

بر اساس اعلام وزارت علوم، واکسیناسیون اعضای هیأت علمی و کارکنان از تیرماه و تزریق واکسن به دانشجویان از اواخر مردادماه یا اوایل شهریورماه آغاز می‌شود. البته در حال حاضر که در دهه سوم تیر ۱۴۰۰ هستیم، هنوز خبری از واکسیناسیون دانشگاهیان مطرح نشده و واکسیناسیون سالمندان نیز به کندی پیش می‌رود.

درخصوص نوع واکسنی که به دانشجویان تزریق خواهد شد نیز هنوز خبر دقیقی منتشر نشده است. البته که ایرانی یا خارجی بودن واکسن را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین می‌کند.

همچنین، گفته شده وزارت علوم در تلاش است دانشجویان در محل سکونتشان از طریق واحدهایی که در دانشگاه مستقر می‌شوند یا مراکز درمانی شهر محل زندگی‌شان واکسن را دریافت کنند.

حرف آخر

آنچه در این مقاله کوتاه خدمتتان ارائه شد، جمع‌بندی اخبار مرتبط با واکسیناسیون دانشجویان و  بررسی احتمال بازگشایی دانشگاه‌ها در مهرماه ۱۴۰۰ بود که امیدواریم توانسته باشد در روشن شدن این مسیر مؤثر باشد.