تفاوت و شباهت انواع حمل و نقل هوایی

تفاوت و شباهت انواع حمل و نقل هوایی

پیشرفت وسایل نقلیه و رشد صنعت ترانزیت سبب گشته تا شاهد انواع مختلف روش های حمل و نقل باشیم و حتی روش های قدیمی که در گذشته به وفور از آن ها استفاده می شد نیز امروزه پیشرفت قابل توجهی داشته اند.

در این بین یکی از روش هایی که محبوبیت بسیار زیادی داشته و از آن برای حمل و نقل افراد و همچنین کالا استفاده می شود، روش حمل و نقل هوایی است.

نکته جالبی که باید به آن توجه داشته باشید این است که روش حمل و نقل هوایی دارای انواع مختلفی است و اگر به عنوان مثال قصد دارید تا اقدام به ارسال بار آذربایجان کنید، می توانید از انواع این روش ها استفاده کنید.

در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا شما را با این روش ها آشنا کرده و در مورد هر یک از آن ها اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

حمل و نقل هوایی

پیش از آن که بخواهیم شما را با انواع حمل و نقل هوایی آشنا کنیم، بهتر است تا دید جامع و کاملی در مورد این شیوه ترانزیت به شما ارائه دهیم. به منظور بررسی این مسئله باید گفت که حمل و نقل هوایی روشی است که در آن شاهد ترانزیت کالاها یا افراد از یک نقطه به نقطه دیگر هستیم.

در زمان هایی مسافت بین دو نقطه مبدا و مقصد بسیار زیاد است و یا لازم است تا کالا و افراد از یک قاره به قاره دیگر جا به جا شوند، از این روش استفاده می شود.

از مهم ترین مزایای این روش می توان به سرعت بالا آن اشاره کرد که باعث می شود تا کالاها با سرعت بسیار زیادی بین مناطق مختلف جا به جا شده و از مبدا به مقصد برسند. در همین راستا پیشنهاد ما این است که اگر قصد دارید تا در سریع ترین زمان ممکن فرآیند حمل و نقل را انجام داده و کالا مورد نظر خود را به مقصد برسانید حمل و نقل هوایی مناسب ترین گزینه برای شما خواهد بود.

یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که روش حمل و نقل هوایی دارای اصطلاحات مختلفی مثل بارفرابری یا فورواردری است. همچنین مثل حمل دریایی که ممکن است در آن با اصطلاحاتی مثل فوب مواجه شوید، در روش حمل هوایی نیز واژه های گوناگونی وجود دارد که باید توجه بسیار زیادی به آن داشته باشید.

دسته بندی کلی انواع حمل و نقل هوایی 

اگر بخواهیم از یک نگاه کلی به بررسی روش حمل و نقل هوایی بپردازیم باید گفت که این روش به دو دسته مختلف تقسیم می شود. به منظور بررسی انواع حمل و نقل هوایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حمل و نقل هوایی مسافر

یکی از انواع حمل و نقل هوایی حمل مسافران از یک نقطه به نقطه دیگر است. این روش امروزه محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است و همین مسئله باعث شده تا افرادی که علاقه مند به سفرهای طولانی هستند، به منظور کاهش مدت زمان سفر از این روش استفاده کرده و از مزایا آن بهره مند شوند.

حمل و نقل کالا

یکی دیگر از انواع روش های حمل و نقل هوایی، حمل و نقل کالا است. در این روش شاهد ترانزیت کالا از نقاط مختلف به مقاصد گوناگون هستیم. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در این روش حمل و نقل شاهد استفاده از وسایل هوایی گوناگونی هستیم. استفاده از هر کدام از این وسایل حمل و نقل دارای مزایا و معایب منحصر به فردی است.

انواع حمل و نقل هوایی از نظر وسیله

یکی از موضوعات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برخلاف تصور معمولی که وجود دارد، هواپیما تنها روش به منظور حمل و نقل هوایی محسوب نمی شود و امروزه دستگاه ها و وسایل مختلف برای حمل و نقل هوایی به وجود آمده اند که هر کدام از این وسایل برای مسافت و نوع بار مشخصی مناسب بوده و مورد استفاده قرار می گیرد. اگر بخواهیم شما را با این روش دسته بندی وسایل حمل و نقل هوایی آشنا کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هواپیما

یکی از روش های اصلی برای ترانزیت و حمل و نقل هوایی استفاده از هواپیما است. امروزه عموما از هواپیما برای حمل و نقل افراد و همچنین کالا استفاده می شود. هزینه پرواز و مدیریت هواپیما بالا بوده و همین مسئله باعث می شود تا انجام این فرآیند پر هزینه باشد. با این حال، باید به این مسئله توجه داشته باشید که استفاده از هواپیما به افزایش سرعت ترانزیت کالا و افراد کمک می کند.

همین مسئله باعث شده تا امروزه هنوز هم هواپیماها به عنوان بهترین گزینه برای حمل و نقل بار و کالا در حجم بالا مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین شرکت های مختلفی هستند که برای حمل و نقل کالا با استفاده از هواپیما به شما کمک کرده و این مسئله به شما کمک می کند تا به سرعت بتوانید فرآیند ترانزیت کالاها را انجام داده و از مزایا روش حمل و نقل هوایی بهره مند شوید.

هلی کوپتر

هلی کوپتر یکی دیگر از وسایلی است که برای حمل و نقل هوایی استفاده می شود. این دسته از وسایل نقلیه معمولا برای بارهای محدود و اشخاص محدود مورد استفاده قرار می گیرند.

امروزه استفاده از هلی کوپتر بیشتر برای حمل و نقل هوایی نظامی مورد استفاده قرار گرفته و همچنین به منظور حمل بار خصوصی نیز شاهد استفاده از هلی کوپتر هستیم. هزینه حمل کالا با هلی کوپتر بسیار پایین بوده و همچنین سرعت هلی کوپترها نسبت به هواپیما پایین تر هستند، با این حال شما می توانید بدون کمترین چالشی، فرآیند حمل هوایی را با استفاده از هلی کوپتر انجام دهید.

گلایدر

یکی دیگر از انواع تجهیزاتی که از آن به منظور حمل و نقل هوایی استفاده می شود، گلایدر است. گلایدرها نیز یکی دیگر وسایلی هستند که می توانید از آن برای ترانزیت کالا استفاده کنید. در واقع باید به این نکته توجه داشته باشید که گلایدرها توانایی حمل مسافر را ندارند اما شما می توانید بارهایی در حجم محدود را با استفاده از این دسته از وسایل جا به جا کرده و از مزایا انجام این فرآیند بهره مند شوید.