تشدید بحران سیاسی در پاکستان

تشدید بحران سیاسی در پاکستان

عمران‌خان نخستین نخست وزیر پاکستان محسوب می‌شود که طرح عدم اعتماد علیه وی از سوی نمایندگان مجلس به تصویب می‌رسد.

پارلمان پاکستان به «عمران‌خان» رأی عدم اعتماد داد/ رئیس مجلس ملی پاکستان استعفا کرد

به گزارش جماران؛ پس از هفته‌ها کشمکش سیاسی در پاکستان و جدال میان حزب حاکم و اپوزیسیون در پارلمان بر سر سرنوشت دولت این کشور، نمایندگان مخالف در مجلس پاکستان طرح عدم اعتماد علیه «عمران‌خان» را به اتفاق آرا تصویب کردند.

جلسه رأی‌گیری برای طرح عدم اعتماد علیه نخست وزیر که از صبح روز شنبه آغاز شده بود، سرآخر با چندین بار تعویق، دقایق اولیه بامداد یکشنبه (به وقت محلی) آغاز شد.

نمایندگان جبهه مشترک اپوزیسیون پاکستان متشکل از مسلم لیگ نواز، حزب مردم، جمعیت علمای اسلام، حزب عوامی بلوچستان، حزب جمهوری وطن و حزب ملی عوام در روند رأی موافق به عدم اعتماد علیه نخست وزیر پاکستان شرکت‌ کردند.

عمران‌خان نخستین نخست وزیر پاکستان محسوب می‌شود که طرح عدم اعتماد علیه وی از سوی نمایندگان مجلس به تصویب می‌رسد.

تشدید بحران سیاسی در پاکستان/ رئیس مجلس استعفا کرد

درحالی که قرار بود روز شنبه رأی گیری برای طرح عدم اعتماد علیه نخست وزیر پاکستان در مجلس این کشور برگزار شود، این برنامه به دفعات از سوی ریاست پارلمان به تعویق افتاد و در نهایت، رئیس مجلس ملی پاکستان از سمت‌ خود استعفا کرد.

رسانه‌های پاکستانی شنبه شب اعلام کردند: پس از مقاومت پیاپی ریاست مجلس در مقابل حکم رئیس قوه قضائیه این کشور برای رأی گیری طرح عدم اعتماد علیه نخست وزیر، دیوان عالی در اقدامی بی سابقه تصمیم به رسیدگی به این وضع حتی در ساعات تعطیلی گرفت.

گزارش‌ها حکایت از بازگشایی درهای دیوان عالی در اسلام‌آباد دارد و رئیس این نهاد عالی قضایی قرار است با حضور در محل کار خود، نحوه اجرای حکم صادره مبنی بر برگزاری جلسه رای گیری مرتبط با طرح عدم اعتماد علیه عمران‌خان در مجلس پاکستان را بررسی کند.

در پی این اتفاقات، «اسد قیصر» رئیس مجلس ملی پاکستان از سمت خود استعفا کرده و گفته است که حاضر به مدیریت جلسه رأی‌گیری برای طرح عدم اعتماد علیه نخست وزیر نیست.

هم‌اکنون “ایاز صادق” نماینده جناح مخالف ریاست پارلمان را برعهده گرفته و رأی گیری برای طرح عدم اعتماد علیه عمران‌خان نخست وزیر پاکستان را کلید زده است.

شبکه‌های خبری پاکستان اعلام کردند که بنابر حکم دیوان عالی، ریاست مجلس باید به هر قیمتی طرح عدم اعتماد علیه نخست وزیر را به رأی بگذارد.

هم اکنون عمران‌خان نیز خود را به جلسه مجلس ملی رسانده و در اظهاراتی تاکید کرد: به هیچ قیمتی اجازه موفقیت به توطئه بین المللی علیه دولت پاکستان را نخواهد داد.

وی افزود: ما تسلیم نمی‌شویم و تا آخرین نفس مبارزه خواهیم کرد.

رئیس دیوان عالی پاکستان پنجشنبه شب گذشته با حکم به لغو انحلال پارلمان و کابینه دولت، دستور برگزاری فوری جلسه رسمی مجلس ملی پاکستان در روز شنبه ۹ آوریل (۲۰ فروردین) را نیز صادر کرد.