گراهام: روسیه کشور حامی تروریسم اعلام شود

گراهام: روسیه کشور حامی تروریسم اعلام شود

یک سناتور جمهوری‌خواه سرشناس آمریکا خواستار آن شد که روسیه “کشور حامی تروریسم” معرفی شود و درخواست کرد که ائتلاف امنیتی غربی ناتو برای بازداشتن کرملین از جنگ‌های احتمالی آتی گسترش یابد.

به گزارش ایسنا، لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه فاکس نیوز گفت، واشنگتن دارد در خلال جنگ اوکراین، «برای آینده اروپا» علیه روسیه می‌جنگد.

او گفت: ناتو باید گسترش یابد، نه اینکه کوچکتر شود. اگر فنلاند و سوئد عضو ناتو شوند، اروپا از وابستگی به نفت و گاز روسیه رها شود و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به عنوان یک مجرم جنگی شناخته شود، مشخصا این بهترین دستاورد برای جهان خواهد بود.

براساس گزارش وب‌سایت روزنامه هیل، گراهام پیش از این، لفاظی‌های بحث‌برانگیزی علیه روسیه و پوتین بیان کرده است، تا جایی که در توییتی در ماه مارس خواستار قتل پوتین شد!

این سناتور آمریکایی روز یکشنبه بار دیگر گفت که پوتین باید از قدرت برکنار شود، اما این بار تصریح کرد که این رئیس‌جمهوری روسیه باید به اتهام «جنایات جنگی» تحت پیگرد قانونی قرار گیرد.

گراهام گفت: اگر بعد از همه این وقایع پوتین همچنان در قدرت باقی بماند، جهان بسیار سیاه خواهد شد؛ چین برداشت اشتباهی از این ماجرا خواهد کرد و تا چندین دهه در اروپا شاهد آشفتگی خواهیم بود. اگر پوتین را به عنوان یک جنایتکار جنگی محاکمه نکنیم، تمامی قوانین کتاب‌ها یک جوک خواهد بود!

روسیه که به سومین ماه حمله‌اش به اوکراین نزدیک می‌شود، به چندین «جنایت جنگی» برای کشتار در بوچا و بمباران ماریوپل متهم شده است.

گراهام گفت که آمریکا باید علاوه بر اعزام نیرو به اوکراین، «هرچه در توان دارد» برای بازداشتن روسیه از حمله به دیگر کشورها انجام دهد، اما نسبت به «مستاصل شدن پوتین» و حمله هسته‌ای به اوکراین ابراز نگرانی کرد.

او گفت: اگر او (پوتین) برای شکستن عزم ما در اوکراین بمب هسته‌ای منفجر کند، از نگاه من این حمله‌ای علیه ناتو خواهد بود. تشعشعات آن سرتاسر اروپا را فرا خواهد گرفت.

پیش از این نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز  حمایت خود را از اقدام احتمالی دولت جو بایدن برای قراردادن روسیه در لیست دولت‌های حامی “تروریسم” اعلام کرده است.

پلوسی در بخشی از یک مصاحبه با برنامه خبری شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت که او مدت‌هاست به دنبال قرار گرفتن روسیه در لیست دولت‌های حامی “تروریسم” است و تاکید کرد: «اگر روسیه در لیست دولت‌های حامی تروریسم نیست، لیست را باید پاره کرد.»

دولت آمریکا هنوز تصمیمی در این مورد نگرفته است. لیست دولت‌های حامی “تروریسم” توسط وزارت خارجه آمریکا تدارک دیده می‌شود.