خشم آمریکا از اسرائیل بابت حمله به مراسم تشییع خبرنگار الجزیره/بایدن: تحقیقات آغاز شود

خشم آمریکا از اسرائیل بابت حمله به مراسم تشییع خبرنگار الجزیره/بایدن: تحقیقات آغاز شود

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در اولین واکنش به درگیری‌های در مراسم تشییع “شیرین ابوعاقله” خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره که در تیراندازی نیروهای اسرائیلی کشته شد، انجام تحقیقات درباره این باره را خواستار شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از صدی البلد، بایدن در جمع خبرنگاران گفت: “من از همه جزئیات در مورد آنچه در مراسم تشییع جنازه شیرین ابوعاقله رخ داد اطلاع ندارم، اما می‌دانم که باید تحقیقات آغاز شود.”

پیشتر کاخ سفید از خشونت‌های پلیس اسرائیل در مراسم تشییع جنازه خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره ابراز تاسف کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت: «ما همه این تصاویر را دیده‌ایم. آن‌ها بسیار ناراحت‌کننده هستند. ما از درگیری در مراسمی که باید یک مراسم خاکسپاری آرام باشد، متأسفیم.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، ناراحتی «عمیق» کشورش از دخالت پلیس اسرائیل در مراسم تشییع جنازه ابوعاقله را ابراز کرد.

وی در بیانیه‌ای گفت: “از دیدن صحنه‌هایی از یورش پلیس اسرائیل به مراسم تشییع جنازه ابوعاقله بسیار ناراحت شدیم. هر خانواده‌ای شایسته است که عزیزان خود را با احترام و بدون مانع دفن کند. ما همچنان در تماس نزدیک با همتایان اسرائیلی و فلسطینی خود هستیم و از همه می‌خواهیم که آرامش خود را حفظ کرده و از هرگونه اقدامی که موجب تشدید تنش می‌شود اجتناب کنند.”

همزمان رسانه‌های آمریکایی از جمله وب سایت «آکسیوس» فاش کردند که واشنگتن از طریق چند مقام آمریکایی به دولت اسرائیل اعتراض خود را درباره اقدامات پلیس اسرائیل حین مراسم تشییع جنازه شیرین ابوعاقله اطلاع داده است.

گزارش ها حاکی از آن است که حالتی از خشم و ناامیدی در بین مقامات دولت بایدن نسبت به اقدامات مقامات اسرائیل وجود دارد.

کریس مورفی، سناتور دموکرات به نوبه خود گفت که حمله به تابوت شیرین ابوعاقله وحشتناک است.

وی در توییتی نوشت که تیم او در تلاش است تا در مورد آنچه رخ داده پاسخی دریافت کند.

کریس ون هولن، سناتور دموکرات نیز خواستار پاسخگویی عاملان این حمله و مجازات عوامل دخیل در کشته شدن این خبرنگار فلسطینی شد.

اد مارکی، دیگر سناتور آمریکایی با تاکید بر اینکه توسل به خشونت علیه عزاداران در مراسم تشییع جنازه غیرقابل توجیه و غیرقابل قبول است، تاکید کرد که مطبوعات مجرم نیستند و قاتلان شیرین ابوعاقله باید پاسخگو باشند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز به نوبه خود گفت: از تصاویری که در مراسم تشییع جنازه ابوعاقله منتشر شد بسیار ناراحت هستم.

ناراحتی و خشم مقامات آمریکایی از دولت اسرائیل بابت این حمله، در حالی است که روابط دو طرف اخیرا و به دنبال شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی که واشنگتن مخالفت خود را با آن اعلام کرده بود شاهد نوعی تیرگی است.

منابع پیش از این گفتند که در آستانه سفر آتی بایدن به اراضی اشغالی، دو طرف نوعی سردی در روابط را تجربه می‌کنند و به این دلیل احتمالا بایدن از بیمارستان فلسطینی در قدس بدون همراهی مسئولان اسرائیلی بازدید کند؛ اقدامی که تاییدی بر خشم بایدن از دولت ائتلافی حاکم اسرائیل است.

شیرین ابوعاقله، ۵۱ ساله، صبح چهارشنبه بر اثر جراحات شدیدی که از ناحیه سر حین پوشش خبر یورش نیروهای اسرائیلی به اردوگاه آوارگان جنین به وی وارد شده بود، جان باخت.

روز جمعه، پلیس اسرائیل اقدام به ضرب و شتم جمعیتی کرد که تابوت شرین ابوعاقله  را از بیمارستان قدس خارج می‌کردند. نیروهای اسرائیلی همچنین به شرکت کنندگان در تشییع جنازه حمله کردند.

در جریان این حمله ده‌ها فلسطینی مجروح شدند.