یک مارپیچ مرگ/ دلایل سقوط ارزش لونا چه بود?

یک مارپیچ مرگ/ دلایل سقوط ارزش لونا چه بود?

اگر ۱ دلار زیر تشک خود قرار دهید، می دانید که وقتی به دنبال آن بروید، ۱ دلار پس خواهید گرفت. وقتی ۱ دلار را نزد بانکی واریز می‌کنید، می‌توانید مطمئن باشید که آن را پس می‌گیرید، حتی اگر به لطف مقرراتی که در طی قرن‌ها ایجاد شده، بیشتر از قفل کردن آن در صندوق، آن را پس می‌گیرید. شاخه ای از ارزهای رمزپایه به نام استیبل کوین تلاش کرده است تا این نوع قابلیت اطمینان را به روش های کاملاً جدیدی تکرار کند. برخی برای پشتیبان گیری از وعده های خود از معادل خزانه دیجیتال استفاده کرده اند. دیگران راه حل هایی را امتحان کرده اند که بسیار پیچیده تر هستند. بزرگ‌ترین آنها، TerraUSD، که به نام UST نیز شناخته می‌شود، و نماد خواهرش Luna، به طرز شگفت‌انگیزی ذوب شده‌اند و قیمت‌های آن‌ها را نزدیک به صفر کرده‌اند و ارزش‌های بازارشان را به سایه‌ای از مجموع ۶۰ میلیارد دلاری که زمانی فرمان می‌دادند، کاهش داده‌اند. سقوط آن نگرانی هایی را ایجاد کرده است که فراتر از بخش باریک آن از دنیای استیبل کوین است.

۱٫ استیبل کوین چیست؟

یک ارز دیجیتال طراحی شده برای حفظ ارزش ثابت، برخلاف نوسان شدید قیمت که برای بیت کوین و سایر توکن ها مشاهده می شود. منظور از استیبل کوین ها مفید بودن است، نه اینکه با افزایش ارزش، صاحبانشان را ثروتمند کنند. آن‌ها این کار را به دو صورت انجام می‌دهند: با اجازه دادن به صاحبان کریپتو برای انجام تراکنش‌ها بدون در نظر گرفتن نوسانات، و با ارائه یک پناهگاه امن برای دارایی‌هایشان، محافظت از نوسانات وحشیانه در بازار ارزهای دیجیتال بدون نیاز به تبدیل دارایی‌های خود به پول سنتی. . به گفته شرکت داده‌های رمزنگاری Kaiko، محبوب‌ترین استیبل‌کوین، تتر، می‌تواند با بیش از ۴۰۰۰ ارز دیجیتال دیگر در صرافی‌های متمرکز مبادله شود، که آن را به یکی از پرمعامله‌ترین توکن‌های ارزهای دیجیتال تبدیل می‌کند.

۲٫ چگونه ارزش خود را حفظ می کنند؟

آنها معمولاً به ارز دیگری متصل می شوند: هر دو Tether و UST به گونه ای طراحی شده اند که به دلار آمریکا متصل شوند. آنها این میخ را به یکی از سه روش حفظ می کنند. تتر و بسیاری دیگر از بزرگترین ارزهای رمزنگاری شده ذخیره ای از پول نقد یا دارایی های معادل آن را حفظ می کنند که ارزش آن در تئوری با ارزش کل استیبل کوین در گردش مطابقت دارد. یعنی وقتی کاربر برای یک توکن ۱ دلار به Tether می پردازد، قرار است آن پول در حساب های بانکی Tether نگهداری شود. دیگران، مانند DAI MakerDAO، ذخیره ارزهای دیجیتال را به جای پول سنتی حفظ می کنند، اما «وثیقه بیش از حد» دارند – ذخایری بزرگتر از ارزش اسمی استیبل کوین های خود نگه می دارند تا نوسانات آنها را جبران کنند. با این حال، TerraUSD مسیر سوم را انتخاب کرد و به عنوان یک استیبل کوین الگوریتمی عمل کرد.

۳٫ استیبل کوین الگوریتمی چیست؟

این ارزی است که توسط عملیات خودکار پشتیبانی می‌شود و هدف آن حفظ ارزش یک استیبل کوین با افزایش یا کاهش عرضه آن است. ایده این بود که یک ارز کاملاً غیرمتمرکز ایجاد شود که در نهایت توسط یک صادرکننده متمرکز دارایی مانند دولت ایالات متحده پشتیبانی نشود. استیبل کوین‌های الگوریتمی بر این اساس طراحی شده‌اند که استیبل کوین‌ها، مانند سایر ارزهای دیجیتال، بر روی بلاک چین‌ها کار می‌کنند – دفتر کل دیجیتالی عمومی که توسط یک جامعه اداره می‌شود نه یک بانک یا دولت. بلاک چین‌ها می‌توانند شامل قراردادهای به اصطلاح هوشمند باشند – کدی که به طور خودکار در شرایط خاص عمل می‌کند. الگوریتم ها را می توان طوری برنامه ریزی کرد که به طور خودکار واحدهای بیشتری از یک استیبل کوین ایجاد کند یا واحدهای موجود را در پاسخ به نوسانات عرضه و تقاضا از بین ببرد. هنگامی که استیبل کوین بالاتر از ارزش ثابت خود معامله می شود، توکن های بیشتری ایجاد می شود و قیمت پایین می آید. هنگامی که استیبل کوین در زیر میخ معامله می شود، توکن های بیشتری از گردش خارج می شود و قیمت بالا می رود. معمولاً یک توکن خواهر با قیمت نوسان درگیر است.

۴٫ مدل TerraUSD چه بود؟

TerraUSD به یک توکن خواهر به نام Luna مرتبط بود که قیمت آن توسط بازار تعیین شده بود. از آنجایی که ۱ UST برابر با ۱ دلار Luna تعریف شده بود، به این معنی که در حالی که مقدار Luna تحویل داده شده در یک مبادله برای UST متفاوت است، دارنده ۱ دلار در UST همیشه ارزش ۱ دلار را پس می گیرد. این امر انگیزه های آربیتراژی را برای معامله گران ایجاد کرد که برای حفظ ارزش UST در یا نزدیک به ۱ دلار طراحی شده بودند.

۵٫ چه چیز دیگری دخیل بود؟

چالش اصلی همه ارزهای دیجیتال جدید، ایجاد دلایلی برای خرید آنها توسط مردم است. تقاضا را می توان با چشم انداز سودهای کلان در صورت رسیدن توکن هدایت کرد، یا می توان با ارائه پاداش به دارندگان ارز، آن را افزایش داد. در مورد TerraUSD، جذابیت اصلی مربوط به Anchor بود، یک پروژه وام‌دهی مبتنی بر بلاک چین Terra که وعده نرخ‌های بهره تا ۲۰% را برای سپرده‌های UST می‌داد، پیشنهادی که منجر به رشد انفجاری UST شد. با بزرگ‌تر شدن Terra، سازمانی به نام Luna Foundation Guard (LFG) توسط توسعه‌دهنده اصلی Terra، Do Kwon، راه‌اندازی شد تا ذخایری را جمع‌آوری کند تا نوع دیگری از پشتیبانی UST را فراهم کند. کوون در مارس ۲۰۲۲ به بلومبرگ نیوز گفت که داشتن یک دارایی شخص ثالث برای پاسخگویی به تقاضای “کوتاه مدت” در بازخرید UST برای سیستم استیبل کوین الگوریتمی Terra “با ارزش” خواهد بود. ذخایر فارکس در ابتدا فقط حاوی بیت کوین بود و LFG قول داد تا ۱۰ میلیارد دلار بیت کوین بخرد. حدود ۱۰۰ میلیون دلار آوالانچ، یکی دیگر از ارزهای دیجیتال، بعداً در ماه آوریل به ذخایر اضافه شد. این گامی بود که باعث آرامش بسیاری از منتقدان ترا نشد.

۶- منتقدان چه گفتند؟

برخی UST را شکل جدیدی از طرح پونزی نامیدند. دیگران مودبانه‌تر گفتند که مدل کسب‌وکار Terra یک آسیب‌پذیری در قلب خود دارد: اینکه میخ‌کردن UST به Luna بدون اتصال به هر چیز دیگری تنها در صورتی کار می‌کند که مردم باور داشته باشند که ارزش خود را حفظ می‌کنند، و اینکه فقط ارزش خود را حفظ می‌کنند اگر بیشتر و افراد بیشتری آنها را خریدند. از آنجایی که جذابیت اصلی، بازده بالا برای سپرده گذاری UST در Anchor بود – که به نوبه خود توسط سرمایه گذاران در Terra یارانه پرداخت می شد – به نظر نمی رسید یک شرکت پایدار باشد. بین پایان ماه آوریل و فروپاشی لونا، Anchor نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار UST در ذخایر خود سوزاند تا از تقاضا برای بازدهی بالا پیروی کند. برای منتقدان، ایجاد یک ذخیره ارز دیجیتال توسط LFG، تلاشی محکوم به محکومیت برای استفاده از برخی از درآمدهای پونزی مانند UST برای ایجاد پشتوانه متعارف‌تری برای این ارز بود. آنها گفتند که اگر تقاضا برای UST یا Luna کاهش یابد، ارزش هر دو ممکن است در چیزی که به عنوان “مارپیچ مرگ” شناخته می شود، تبخیر شود.

۷٫ چه اتفاقی افتاد؟

یک مارپیچ مرگ, مشخص نیست چه چیزی باعث افت اولیه تقاضا برای UST شد، اگرچه Anchor بازدهی خود را از ۲۰٪ به ۱۸٪ در ۲ می کاهش داد. چند روز بعد، مقدار زیادی UST از صرافی غیرمتمرکز Curve Finance خارج شد. کوون در توییتر گفت که شرکت او Terraform Labs 150 میلیون دلار آمریکا از Curve برداشته است تا برای یک “حوضه نقدینگی” جدید که در بورس فعال می شود آماده شود، اما تقریباً در همان زمان، یک کاربر ناشناس تقریباً ۸۴ میلیون دلار UST مبادله کرد. برای ارزی به نام USD Coin through Curve. این حرکت‌های بزرگ، به دنبال کاهش نرخ بهره، باعث شد که بیشتر سپرده‌گذاران UST، استیبل‌کوین‌های خود را از Anchor خارج کنند، سیل معاملاتی که UST را از ۱ دلار خارج کرد. در معادل ارزهای رمزنگاری شده یک بانک، این امر باعث شد که دارندگان UST بیشتری تلاش کنند تا پول خود را خارج کنند. اما از آنجایی که یکی از راه‌های اصلی خروج از UST از طریق لونا بود، که به دلیل از دست دادن اعتماد سرمایه‌گذاران و همچنین کاهش کلی بازار، ارزش آن در حال کاهش بود، این فقط وضعیت را بدتر کرد. مکانیسم مبادله UST-Luna به این معنی بود که برداشت‌های گسترده UST منجر به گسترش گسترده عرضه لونا شد و ارزش آن را حتی بیشتر کاهش داد.

۸٫ ترا چه کرد؟

با توجه به توییت‌هایی از حساب رسمی توییتر LFG، تقریباً تمام ذخایر بیت‌کوین خود را در تلاش برای حفظ میخ UST با استراتژی‌های مختلف معاملاتی از جمله فروش بیت‌کوین برای UST صرف کرد. از ۱۶ می، ذخایر آن از بیش از ۸۰۰۰۰ بیت کوین به تنها ۳۱۳ کاهش یافته بود. در آن روز، Kwon از پس انداز استیبل کوین منصرف شد اما حفظ بلاک چین Terra را به عنوان موجودیت جدیدی که فقط از توکن های Luna استفاده می کرد، پیشنهاد کرد.

۹٫ این برای استیبل کوین ها به چه معناست؟

قانون‌گذاران قبلاً نگران استیبل کوین‌ها به‌عنوان منبع ریسک در سیستم مالی بودند، زیرا از آن‌ها در تراکنش‌های اهرمی استفاده می‌شوند و به دلیل نحوه استفاده از آنها برای تعامل با مؤسسات مالی سنتی. در گزارشی که در ۹ مه منتشر شد، فدرال رزرو ایالات متحده گفت که استیبل کوین‌ها «در برابر اجرا آسیب‌پذیر هستند» و فاقد شفافیت در مورد دارایی‌های خود هستند. جانت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده اخیراً گفت که فروپاشی Terra بر نیاز فوری به نرده‌های محافظ تاکید می‌کند و گفت که قانون‌گذاران «بسیار مناسب» هستند که به‌محض امسال قوانینی را وضع کنند.