فلاحت‌پیشه، نماینده مجلس دهم: هر چه برجام دیرتر امضا شود، اثرگذاری آن کمتر می‌شود

فلاحت‌پیشه، نماینده مجلس دهم: هر چه برجام دیرتر امضا شود، اثرگذاری آن کمتر می‌شود

حشمت الله فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم به جماران گفت: من در بلندمدت به توازن در سیاست خارجی اعتقاد دارم و معتقدم کشور نباید سیاست خارجی خود را وابسته به چالش قدرت ها کند. قدرت های شرقی و غربی سابقه تبانی بر سر ایران را دارند و از سال ۲۰۰۶ میلادی بدین سو بارها علیه ایران رای داده اند.
وی افزود: این قدرت ها زمانی که بر سر منافع کلان خود تبانی می کنند بارها منافع کشورهایی نظیر ایران را زیر پا می گذارند. در کوتاه مدت نیز معتقدم که باید با مصادیق حرکت کردبسیاری از تحلیلگران معتقدند که شاید امضای برجام دیگر برای ایران منافع لازم را نداشته باشد، مگر اینکه تضمین هایی داده شود. دلیل اینکه روز به روز تاکید بیشتری روی تضمین برجام صورت می گیرد، نزدیک شدن بایدن به پایان دوره ریاست جمهوری خود است. همچنین ترکیب جدید کنگره آمریکا حداکثر تا سه ماه دیگر شکل می گیرد و می تواند در اجرای برجام محتمل، مانع تراشی کند.

وی ادامه داد: ایران به حق روی موضوع تضمین آمریکا پافشاری می کند، زیرا این آقای ترامپ بود که برجام را در مرحله اجرا لغو کرد. در طرف دیگر، آمریکایی ها نیز ایستادگی می کنند که تضمینی ندهند. برخی از دلایل این سیاست ممکن است ناشی از شرایط داخلی حکومت آمریکا باشد ولی بخش دیگر ناشی از ناتوانی دولت بایدن است