قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

امروز : شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰
محسن هاشمی: مشکلات تهران، ناشی از تصمیمات نادرست در پنج دهه اخیر است

محسن هاشمی: مشکلات تهران، ناشی از تصمیمات نادرست در پنج دهه اخیر است

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: مشکلات امروزه تهران، ناشی از تصمیمات نادرست و عدم تصمیمات درست در پنج دهه اخیر است، که می توان با اصلاح رویه های مدیریتی و تصمیم گیری صحیح و اجرای درست تصمیمات، این روند را اصلاح کرد. و شهری مدرن، بی نظیر در منطقه و کم نظیر در جهان را از درون تهران بازآفرینی کرد.

محسن هاشمی، رییس شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای دویست و چهلمین جلسه شورا، با آرزوی سلامتی و بهبودی برای خانم صدر اعظم نوری و خانم نژاد بهرام گفت: ابتدا پیروزی شیرین پرسپولیس تهران بر النصر سعودی در جدالی نابرابر را به همه ایرانیان تبریک می گوییم و آرزوی موفقیت نماینده کشورمان را در فینال آسیا داریم.

او با اشاره به گرامیداشت روز نیروی انتظامی افزود: ابتدا سیزدهم مهر، روز نیروی انتظامی و آغاز هفته نیروی انتظامی را خدمت تمامی خدمتگزاران حوزه امنیت و نظم عمومی تبریک می گوییم. و امیدواریم کارکرد و عملکرد پلیس که تعامل و ارتباط تنگاتنگی با مدیریت شهری نیز دارد، روندی مثبت و بهبودی کیفی و کمی را شاهد باشد. و کمبودهای زیرساختی حوزه انتظامی با همکاری مدیریت شهری برطرف گردد.

هاشمی تصریح کرد: همچنین فردا در تقویم، روز تهران نامگذاری شده است، که با پیگیری های اعضای شورا به ویژه آقای مسجد جامعی قرار است هفته تهران را گرامی بداریم و در این هفته ۵۰ پروژه کوچک مقیاس محله ای قرار است افتتاح شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد:  از ۲۳۵ سال قبل که تهران عملا بعنوان مرکز حکومت قاجار تعیین شد، در مقیاس شهرهای کهن جهان، زمان زیادی سپری نشده است، بخصوص که ۱۱۳سال قبل، در سال ۱۲۸۶ هجری شمسی، تهران، رسما بعنوان دارالخلافه، توسط مجلس مشروطه تعیین شده است. و شاید بتوان بخش عمده توسعه تهران را مربوط به نیم قرن اخیر، یعنی از اواخر دهه چهل و با افزایش درامد نفتی کشور دانست.

هاشمی گفت: بنابراین تهران در مقایسه با بسیاری از کلانشهرهای جهان، شهری جوان و نوپاست. شهری با ظرفیت های طبیعی و انسانی کم نظیر. شهری که می تواند موتور محرکه اقتصاد ایران و منطقه در جهت توسعه ای پایدار باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران بیان کرد: اما متاسفانه همزمان با نگاه مثبت و فرصت محور به تهران، نگاهی منفی و تهدید محور نیز به این شهر وجود دارد. نگاهی که تهران را بعنوان منبعی از تهدیدات بالقوه و بالفعل می داند. از آلاینده های فزاینده تا تاب آوری پایین در برابر سوانح. شهری پر از معضلات اجتماعی و فرهنگی.

هاشمی افزود:  پرسش اینجاست که اگر با نگاهی منفی گرایانه به تهران بنگریم، با چه پیامدهای مواجه خواهیم شد؟ پاسخی که داده می شود، انتقال پایتخت از تهران است. صرف نظر از شعاری بودن و غیرقابل اجرا بودن این ایده، به لحاظ تامین منابع و مشکلات زیرساختی، باید پرسید این روش پاک کردن صورت مساله به کجا خواهد انجامید؟

او اظهار کرد: آیا با این نگاه، سرنوشت همه کلانشهرهای ما نابودی نخواهد بود؟ چگونه دیگر کشورها با اصلاح و ساماندهی معضلات خود می توانند به بازافرینی و نوسازی شهرهای خود اقدام کنند؟ آیا باید با ایجاد مشکل در یک شهر، آن را به حال خود رها کنیم و سراغ منطقه ای دیگر و شهری دیگر برویم؟

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: در این نگاه، تمدن سازی و ساخت میراثی که در شهرهای توسعه یافته جهان، در لندن، پاریس، برلین، رم و ده ها و صدها کلانشهر کهن جهان، که بعضا عمری بیش از یک هزاره را دارند، چه جایگاهی دارد؟

هاشمی اضافه کرد: واقعیت آن است که در دهه های اخیر و با سیاستهای نادرست و بعضا فقدان سیاستی جامع، در تهران مشکلاتی ایجاد کرده ایم، که برخورد مسئولانه با آن، حل این مشکلات است. نه پاک کردن صورت مساله.

او افزود: نمی توان شهری را با ده میلیون شهروند با مشکلات فراوان رها کرد، و سخن از مسئولیت پذیری و اخلاق مداری گفت.

هاشمی ادامه داد: مشکلات امروزه تهران، ناشی از تصمیمات نادرست و عدم تصمیمات درست در پنج دهه اخیر است، که می توان با اصلاح رویه های مدیریتی و تصمیم گیری صحیح و اجرای درست تصمیمات، این روند را اصلاح کرد. و شهری مدرن، بی نظیر در منطقه و کم نظیر در جهان را از درون تهران بازآفرینی کرد.

هاشمی خاطر نشان کرد: اینکه یک بخش بزرگی از اقتصاد ایران از تهران تغذیه می شود، اینکه بهترین سرمایه انسانی در درون دانشگاه ها و موسسات علمی و صنعتی تهران قرار دارد، اینکه موقعیت جغرافیایی و گستردگی طبیعی تهران، ظرفیت گردشگری و کارآفرینی نامحدودی دارد، نشان از عدم استفاده ما از ظرفیت های تهران است.

او یاد آور شد: این ظرفیت ها، می تواند عامل مقابله با تهدیدها و حل معضلات تهران باشد. و قابلیت دارد که فرصت های بزرگی را برای ایران خلق کند. مشروط بر آنکه قوانین و مسئولیت ها پاس داشته شده و مسئولان به وظایف خود درباره شهروندان عمل کنند.

سوال خود را مطرح کنید :


ارسال نظر