احمد مازنی، رییس کمیسیون فرهنگی در مجلس دهم در گفت‌وگویی با «جهان‌صنعت» به انتقاد از بیان برخی اظهارات از تریبون جمعه پرداخت و گفت: «چند مساله است که باید درباره موضوع حجاب یا پوشش اسلامی مورد توجه قرار بگیرد. اولا یک مساله دینی است و مسلمانان در طول تاریخ نسبت به آن حساس بوده و اهمیت می‌دادند. دوما بحث الزام‌آور بودن یا نبودن حجاب است که اگرچه درباره آن بحث‌هایی مطرح است، در شرایط فعلی در کشور ما به صورت قانون درآمده و ما به همان اندازه که به اجرای قانون اساسی و قوانین در حوزه‌های مختلف تاکید داریم، بر اجرای این قانون نیز تاکید داریم.»
وی افزود: «نکته‌ای که باید در ادامه به آن توجه داشت این است که الزامات و واجبات شرعی و قانونی را با هم در نظر بگیریم. اگر در جامعه ما روی حجاب حساسیت وجود دارد، باید روی عدالت اجتماعی، آزادی- آزادی بیان، آزادی قلم و… یا اصل حاکمیت مردم در اداره کشور و… نیز حساسیت وجود داشته باشد و تاکید شود. ائمه جمعه و نمایندگان محترم ولی‌فقیه در استان‌ها و تریبون‌داران باید به همه این مسائل توجه کرده و مسائل ارزشی را به صورت یکپارچه ببینند. جامعه به آزادی، عدالت، ارزش‌های دینی و… در کنار هم نیاز دارد.»
این نماینده پیشین مجلس ادامه داد: «به نظر می‌رسد که برخی روحانیون محترم بعد از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب و قرار گرفتن در جایگاه‌های رسمی مثل نمایندگی ولی‌فقیه و… هنوز تصور می‌کنند که همان روحانی منبری قبل از انقلاب هستند و برای یک جمعیت اندکی از متدینین سخن می‌گویند و صدایشان در جایی شنیده نمی‌شود. در حالی که الان دیگر اگر حتی در یک جمع خصوصی حرف بزنند، اظهاراتشان در قالب فایل‌های متنی و صوتی منتشر می‌شود. بنابراین اگر ائمه جمعه و نمایندگان محترم ولی‌فقیه توصیه‌ای در خصوص پوشش اسلامی داشته باشند، باید روی دو نکته تاکید کنند: اولا از بانوان به صورت اخلاقی و از موضع خیرخواهی درخواست کنند که این موضوع را به عنوان یک امر شرعی، دینی و قانونی رعایت کنند. دوما از مسوولان درخواست کنند که مراقب رعایت قوانین باشند و خدای ناکرده در اجرای قانون سهل‌انگاری نشود.»
مازنی همچنین گفت: «امیدواریم که نقل قول درست نباشد اما وقتی که گفته می‌شود باید فضا را ناامن کرد، ذهن‌ها به سوی رفتارهای خشن افراد نادان و مغرض که چه‌بسا به جریان‌های خارج از نظام و انقلاب اسلامی وابسته باشند، می‌رود. حتما در چنین مواردی دشمن سوء‌استفاده می‌کند و افراد نادان هم نمی‌فهمند که چه باید کنند و در نتیجه ممکن است که اسیدپاشی، تعرض و حتی تقابل بخشی از جامعه با بخش دیگر پیش آید. در واقع ممکن است یک مساله ارزشی، اخلاقی و انسانی به یک مساله امنیتی تبدیل شود و ناامنی ایجاد کند. ممکن است که خدای‌ناکرده کشور به شرایطی برگردد که برخی افراد با قتل، ترور و… به یکسری رفتارهای نسنجیده به نام دین و ارزش‌های اسلامی دست بزنند. از این جهت معتقدم که حضرات باید مراقب باشند که بیانات و خیرخواهی‌های آنان موجب ایجاد ناامنی در جامعه نشود.»

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :