مازنی: حضرات باید مراقب باشند که بیانات آنان موجب ایجاد ناامنی در جامعه نشود

مازنی: حضرات باید مراقب باشند که بیانات آنان موجب ایجاد ناامنی در جامعه نشود

احمد مازنی، رییس کمیسیون فرهنگی در مجلس دهم در گفت‌وگویی با «جهان‌صنعت» به انتقاد از بیان برخی اظهارات از تریبون جمعه پرداخت و گفت: «چند مساله است که باید درباره موضوع حجاب یا پوشش اسلامی مورد توجه قرار بگیرد. اولا یک مساله دینی است و مسلمانان در طول تاریخ نسبت به آن حساس بوده و اهمیت می‌دادند. دوما بحث الزام‌آور بودن یا نبودن حجاب است که اگرچه درباره آن بحث‌هایی مطرح است، در شرایط فعلی در کشور ما به صورت قانون درآمده و ما به همان اندازه که به اجرای قانون اساسی و قوانین در حوزه‌های مختلف تاکید داریم، بر اجرای این قانون نیز تاکید داریم.»
وی افزود: «نکته‌ای که باید در ادامه به آن توجه داشت این است که الزامات و واجبات شرعی و قانونی را با هم در نظر بگیریم. اگر در جامعه ما روی حجاب حساسیت وجود دارد، باید روی عدالت اجتماعی، آزادی- آزادی بیان، آزادی قلم و… یا اصل حاکمیت مردم در اداره کشور و… نیز حساسیت وجود داشته باشد و تاکید شود. ائمه جمعه و نمایندگان محترم ولی‌فقیه در استان‌ها و تریبون‌داران باید به همه این مسائل توجه کرده و مسائل ارزشی را به صورت یکپارچه ببینند. جامعه به آزادی، عدالت، ارزش‌های دینی و… در کنار هم نیاز دارد.»
این نماینده پیشین مجلس ادامه داد: «به نظر می‌رسد که برخی روحانیون محترم بعد از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب و قرار گرفتن در جایگاه‌های رسمی مثل نمایندگی ولی‌فقیه و… هنوز تصور می‌کنند که همان روحانی منبری قبل از انقلاب هستند و برای یک جمعیت اندکی از متدینین سخن می‌گویند و صدایشان در جایی شنیده نمی‌شود. در حالی که الان دیگر اگر حتی در یک جمع خصوصی حرف بزنند، اظهاراتشان در قالب فایل‌های متنی و صوتی منتشر می‌شود. بنابراین اگر ائمه جمعه و نمایندگان محترم ولی‌فقیه توصیه‌ای در خصوص پوشش اسلامی داشته باشند، باید روی دو نکته تاکید کنند: اولا از بانوان به صورت اخلاقی و از موضع خیرخواهی درخواست کنند که این موضوع را به عنوان یک امر شرعی، دینی و قانونی رعایت کنند. دوما از مسوولان درخواست کنند که مراقب رعایت قوانین باشند و خدای ناکرده در اجرای قانون سهل‌انگاری نشود.»
مازنی همچنین گفت: «امیدواریم که نقل قول درست نباشد اما وقتی که گفته می‌شود باید فضا را ناامن کرد، ذهن‌ها به سوی رفتارهای خشن افراد نادان و مغرض که چه‌بسا به جریان‌های خارج از نظام و انقلاب اسلامی وابسته باشند، می‌رود. حتما در چنین مواردی دشمن سوء‌استفاده می‌کند و افراد نادان هم نمی‌فهمند که چه باید کنند و در نتیجه ممکن است که اسیدپاشی، تعرض و حتی تقابل بخشی از جامعه با بخش دیگر پیش آید. در واقع ممکن است یک مساله ارزشی، اخلاقی و انسانی به یک مساله امنیتی تبدیل شود و ناامنی ایجاد کند. ممکن است که خدای‌ناکرده کشور به شرایطی برگردد که برخی افراد با قتل، ترور و… به یکسری رفتارهای نسنجیده به نام دین و ارزش‌های اسلامی دست بزنند. از این جهت معتقدم که حضرات باید مراقب باشند که بیانات و خیرخواهی‌های آنان موجب ایجاد ناامنی در جامعه نشود.»