فاضل‌میبدی: هیچ مساله اخلاقی با تهدید و ارعاب در جامعه جا نمی‌افتد

فاضل‌میبدی: هیچ مساله اخلاقی با تهدید و ارعاب در جامعه جا نمی‌افتد

محمدتقی فاضل‌میبدی، عضو مجمع محققان و مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگویی با «جهان‌صنعت» به اظهارات برخی ائمه جمعه مبنی بر ضرورت ناامن کردن فضای جامعه برای بدحجابان انتقاد کرد و گفت: «سخنان امام جمعه اصفهان از نظر من بسیار نسنجیده و ناموجه بود که از نظر شرعی و حقوقی هم بار منفی و اشکال داشت. ناامن کردن فضا خودش مساله خلاف شرع و قانون است.»
وی با تاکید بر اینکه «سلب امنیت از مردم خود از جمله مسائلی است که ارتکاب آن مستوجب مجازات است» گفت: «ما حق نداریم از هیچ‌کسی در جامعه سلب امنیت کنیم. تعجب می‌کنم که چرا این حرف بیان شده است. اشتباه بودن این سخن به قدری آشکار است که نیازی به استدلال ندارد. به هرحال اگر کسی قانون را رعایت نکرد، باید بر اساس قانون با او مواجه شد اما ناامن کردن جامعه بحث دیگری است و اصلا درست نیست. ثانیا هیچ مساله اخلاقی با تهدید و ارعاب در جامعه جا نمی‌افتد و ما تجربه کرده‌ایم که این نوع برخوردها با مساله حجاب نتیجه عکس دارد. اگر خیلی دلشان می‌سوزد، تذکر دهند و توصیه کنند.»
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه گفت: «از نظر من مشکل جامعه ما همین آقایان هستند که مردم توجه و اعتمادی به سخنان آنان ندارند. انتظارتی که مردم از روحانیت و امامت جمعه داشتند، چیز دیگری بود و الان چیز دیگری می‌بینند. ما جامعه‌ای داریم که یک جوان بدون امید به آینده، امنیت شغلی، تامین مالی و… زندگی می‌کند، نمی‌توان به او فشار آورد که فلان مساله دینی خود را درست کن بنابراین این آقایان به جای توجه به این مسائل به دنبال رفع مشکلات اساسی باشند که اقتصاد این‌طور نباشد و گرانی‌ها مردم را تحت فشار قرار ندهد. هیچ منکری در جامعه بالاتر از اقتصاد ناسالم نیست. هیچ منکری بدتر از فقر، گرانی، تفاوت طبقاتی، اختلاس و… نیست.»وی تاکید کرد: «جامعه دینی به معنی جامعه مبارزه با بی‌حجابی نیست، بلکه جامعه‌ای است که عدالت دینی در آن مشاهده شود؛ جامعه‌ای که انسان‌ها با امید و بدون دغدغه معیشت زندگی کنند.»
فاضل میبدی در توضیح آثار مخرب این‌گونه توصیه‌ها از تریبون نماز جمعه گفت: «ممکن است فردا کسی از روی غرض و مرض به صورت خانم اسیدپاشی کند یا به یک خانمی چاقو بزند، بعد هم بگوید که شما گفته بودید فضا را ناامن کنید. یعنی اگر سر سوزنی به کسی آسیب برسد مسوولیت آنان با کسانی است که فرمان ناامن کردن جامعه را می‌دهند.»
وی با تاکید بر اینکه «امنیت اجتماعی حق همه انسان‌ها است» گفت: «ممکن است یک فرد مسلمان نباشد، مذهب دیگری داشته باشد یا بدحجاب باشد، این دلیل نمی‌شود که از او سلب امنیت کنیم. این در هیچ جامعه و آیینی پذیرفته نیست. اینکه امنیت را از آنان بگیریم، واژه بسیار منفی و بدی است زیرا پیام اسلام ایجاد امنیت و معیشت بود و اگر خلاف این بگوییم، در واقع خلاف اسلام گفته و عمل کرده‌ایم.»