در جلسه رای اعتماد وزیر کشاورزی چه گذشت؟

در جلسه رای اعتماد وزیر کشاورزی چه گذشت؟

در جلسه رای اعتماد وزیر کشاورزی چه گذشت؟

موافقان و مخالفان نظرات خود را در خصوص رای اعتماد وزیر کشاورزی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بیان کردند.

به گزارش حوزه پارلمانی ایرنا، نشست علنی امروز- سه شنبه ۳۰ خرداد- مجلس شورای اسلامی به ریاست محمد باقر قالیباف و با حضور اکثریت نمایندگان آغاز شد.

جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی جهادکشاورزی آغاز شد

جلسه بررسی برنامه و صلاحیت محمدعلی نیکبخت برای تصدی وزارت جهادکشاورزی و اخذ رأی‌اعتماد به وی دقایقی پیش در مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

محمد مخبر معاون اول رییس جمهور، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سیدمحمد حسینی معاون پارلمانی رییس جمهور، امین حسین رحیمی وزیر دادگستری، وزیر پیشنهادی جهادکشاورزی را در جلسه رای اعتماد همراهی می کنند.

مخالفان وزیر پیشنهادی جهادکشاورزی چه گفتند؟

عیسی زاده: وزارت جهادکشاورزی با سفره مردم سر و کار دارد

مهدی عیسی زاده نماینده مردم میاندوآب در مجلس به عنوان اولین مخالف در سخنانی اظهار داشت: ما امروز وزیر بزرگترین نهادی که با مردم روبروست و بر سفره مردم اثرگذار است را انتخاب می کنیم.

وی با اشاره به وقوع خشکسالی در کشور، آبرسانی به اراضی کشاورزی را مهم دانست و خطاب به نیکبخت گفت که چه برنامه ای برای موضوع آب کشاورزی دارید.

عیسی زاده با بیان اینکه مصرف پروتئین در کشور به چهارکیلو کاهش یافته است، اظهار داشت: برنامه شما برای ترمیم این آمار چه برنامه ای دارید.

وی به قیمت خرید تضمینی گندم اشاره کرد و آن را پایین دانست و خواستار ارایه برنامه راهبردی برای تشویق کشاورزان برای کاشت گندم شد.

ذاکر:نیکبخت مدیر برون رفت از چالش‌ها و مشکلات است

سید سلمان ذاکر در صحن علنی مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: ما در ویژگی‌های شخصی و شخصیتی نیکبخت شک و شبهه‌ای نداریم و می‌دانیم که وی فرزند جهاد کشاورزی است و تاکید رئیس جمهور هم بر موضوع بوده است.

وی افزود: درباره ویژگی‌ خاص مدیریتی‌ نیکبخت که بارزترین ویژگی‌ وی است گفته‌اند که نیکبخت مدیر برون رفت از چالش‌ها و مشکلات است و این شاخصه مدیریتی وی است و ما الان براساس این شاخص وارد برنامه‌های وی می‌شویم. آیا این شاخصه با این برنامه‌ها سازگاری دارد یا خیر.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: وقتی که ما به یکی از برنامه‌های نیکبخت وارد می‌شویم که چالش به عنوان چالش مطرح شده است خرد شدن و تغییر گسترده کاربری اراضی کشاورزی است این موضوع به عنوان چالش مطرح شده است. شما در حال حاضر چه راهکاری برای جلوگیری از این چالش دارید.

ویس کرمی: نیکبخت مدیر اجرایی است/نوآور و تحول‌آفرین نیست

مهرداد ویس کرمی در مخالفت با وزیر پیشنهادی کشاورزی گفت: چرا دولت محترم آقای رییسی در یافتن افراد تا این اندازه کُند کار می کند و از روی ناچاری در روزهای آخر وزرای پیشنهادی را معرفی می کند. از طرفی آقای نیکبخت سالهاست معاون وزیر و سالهاست در وزارت جهادکشاورزی فعالیت می کنند به راستی علت این کُندی انتخاب به کجا بر می گردد.

نماینده مردم خرم آباد افزود: جناب آقای مهندس نیکبخت دارای مدرک کارشناسی مدیریت، ارشد اقتصاد کشاورزی و در حال تحصیل در مقطع دکترا است. سوال این است که آیا می توان تحصیلات ایشان را برای وزارت جهاد کشاورزی درست ارزیابی کرد؟ آیا در بین محققان و اندیشمندان و نخبگان اقتصادی فردی پیدا نشد که از میان آنها یک فرد را انتخاب کنند؟

پاک فطرت: وزیر جهاد کشاورزی باید فردی نخبه، شجاع، کاردان و با برنامه باشد تا بتواند تحول ایجاد کند

علیرضا پاک فطرت در مخالفت با برنامه های وزیر پیشنهادی کشاورزی گفت: حداقل ۳۵ درصد اشتغال کشور در این بخش است و با توجه به اینکه امنیت غذایی برای کشوری مانند ایران که دشمنان زیادی دارد، مهم است و کشورهایی که تولید عمده داشته اند، دچار جنگ بوده و این موضوع امنیت غذایی کشورها را تهدید می کند، وزیر جهاد کشاورزی باید فردی نخبه، شجاع، کاردان و با برنامه باشد تا بتواند تحول ایجاد کند.

نماینده مردم شیراز و زرقان افزود: این وزارتخانه با سلامت و معیشت مردم ارتباط مستقیم دارد و مقام معظم رهبری در بیانات فروردین ماه خود فرمودند مدیران باید تحول ایجاد کنند، تحول یعنی نقاط ضعف را شناسایی و آنها را به قدرت تبدیل کنند. نقاط ضعف وزارتخانه شما چیست؟

کمیسیون کشاورزی مجلس برنامه‌های نیکبخت را تأیید کرد

کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبعی مجلس با تأیید برنامه‌های محمدعلی نیکبخت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، خواستار اعطای رأی اعتماد نمایندگان به وی شد.

نمایندگان موافق وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی چه گفتند؟

شلمزاری: نیکبخت مدیریت خود را از نقاط محروم آغاز کرده است

قدرت الله حمزه شلمزاری نماینده مردم فارسان در مجلس در موافقت با برنامه های وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: یکی از مهمترین ویژگیهای نیکبخت این است که خود روستا زاده است و مدیریت خود را از محروم‌ترین نقاط کشور شروع کرده است و به صورت پلکانی بالا آمده است.

این نماینده مجلس اضافه کرد: در اکثریت مدیریت هایی که داشته به شهادت و نظر کارشناسان ایشان شخص موفقی در حوزه های مختلف بوده است.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور بیان داشت: نیکبخت از بدنه جهاد کشاورزی بوده و مشکلات جهاد کشاورزی را به خوبی می شناسد.

بسطامی: نیکبخت روستاییان و عشایر را مهمترین اقشار جامعه می‌داند

در ادامه علی اکبر بسطامی نماینده مردم ایلام در موافقت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی اظهار داشت: نیکبخت مرد روزهای سخت نظام است و شخصیتی انقلابی و ولایت مدار و عالم به مسائل اجرایی کشور محسوب می شود.

وی با اشاره به سوابق اجرایی نیکبخت افزود: وی یار صاحبان اصلی انقلاب است و معتقد است که نظام باید در خدمت کسانی باشند که نه زبان شکایت دارند و نه زبان تشکر؛ من از دولت سیزدهم تشکر می کنم که نگاه جامع به همه نقاط کشور دارد و فردی از سیستان و بلوچستان برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی معرفی کرده است.

وی با اشاره به تایید کمیسیون کشاورزی مجلس نسبت به برنامه های نیکبخت یادآور شد: حتی نماینده های مخالف وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی هم نقطه تاریکی در برنامه‌های وی ندیده‌اند.

یوسفی: نیکبخت مدیریت جهادی را از مناطق محروم آغاز کرد/وزیر پیشنهادی برای کسب رای اعتماد با یک نفر هم لابی نکرده است

مجتبی یوسفی در موافقت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت:نیکبخت فردی که در سال ۶۲ وارد جهاد کشاورزی شده و کار خود را در استان ولایتمدار و انقلابی سیستان و بلوچستان و از یک روستای کوچک آغاز کرده است .

عضو هیات رییسه مجلس بیان با اشاره به تجربه نیکبخت در حوزه جهاد کشاورزی بیان داشت: وزیر پیشنهادی بیش از سی سال در وزارت جهاد کشاورزی به صورت پلکانی کار کرده و این از ویژگی های نیکبخت است که با این حوزه آشنایی دارد.

عسگری: نیکبخت سلامت اقتصادی دارد/ مقبولیت وزیر پیشنهادی در میان پرسنل وزارت جهاد کشاورزی

محمد جواد عسگری رییس کمیسیون کشاورزی مجلس در موافقت با محمد علی نیکبخت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، بخش کشاورزی را محور توسعه دانست و گفت: در کشور ما کشاورزی بزرگترین بخش خصوصی کشور محسوب می‌شود که چهار و نیم میلیون بهره بردار دارد و ۲۵ درصد اقتصاد کشور را با حداقل سرمایه گذاری تشکیل می دهد که سه برابر صنعت بازدهی دارد.

وی ادامه داد: نیکبخت کسی است که فضای کاری خود را از ابتدا با بخش کشاورزی آغاز کرده و به فضای این بخش مسلط است و به کاستی‌ها و کمبودها احاطه دارد نیکبخت شخصاً یک کارشناس تمام‌عیار در بخش کشاورزی است.

نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی شد

در جلسه علنی روز سه‌شنبه(۳۰ خردادماه) مجلس شورای اسلامی، بررسی برنامه و صلاحیت محمدعلی نیکبخت برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی و اخذ رأی‌اعتماد در دستور کار قرار گرفت و پس از ارائه گزارش کمیسیون جهاد کشاورزی و نمایندگان موافق و مخالف وزیر پیشنهادی، نیکبخت با ۱۹۸رای موافق،۴۰ رای مخالف و ۱۰رای ممتنع از مجموع ۲۴۸ به عنوان وزیر جهادکشاورزی انتخاب شد.