محتشمی‌پور؛ ترکیب منحصر بفرد دیپلماسی و میدان یادداشتی از: بهرام نکیسا

محتشمی‌پور؛ ترکیب منحصر بفرد دیپلماسی و میدان

یادی از حجت‌الاسلام والمسلمین محتشمی‌پور؛ ترکیب منحصر بفرد دیپلماسی و میدانزنده‌یاد حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید علی‌اکبر محتشمی‌پور  را می‌توان مصداق«مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضى نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا» دانست.

او از معدود یاران دوران غربت امام خمینی در تبعید و سال‌های مبارزه بود که بعد از رحلت امام نیز همواره در مجاهدت بود تا مشی، روش و اندیشه‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی را ترویج نماید. همیشه یادآور امام، ایثار، شهدا، مردم، مبارزه، هجرت و مجاهدت بود.

 سرشار از عشق به اسلام و اهل بیت و مقاوم و صبور و مهربان و متواضع بود. ادب و متانتش ریشه در اصالتی دیر پا با سرچشمه فرهنگ و اخلاق محمدی (ص) داشت.

‌هجرت سال‌های اخیر به نجف اشرف و اختیار نمودن مجاورت بارگاه ملکوتی امام اول شعیان حضرت امام علی علیه السلام و فعالیت برای ترویج اندیشه‌های امام خمینی گواه این است که هرگز از ادامه راه و هدفی که امام خمینی برای جهان اسلام ترسیم نمود، خسته و غافل و مایوس نگردید .

این سید مجاهد و جانباز مقاومت، معتقد بود که در چند صبای زندگی نباید بی تاثیر، بی خاصیت و راکد بود. ظواهر و موانع دنیا و روزگار، نامهربانی‌ها و کم لطفی‌ها هرگز او را خسته و نا امید ننمود تا از راه و هدف بزرگش باز ماند. زندگی بر اساس اعتقادات و آموخته‌های اسلام و امام خمینی را دوست می‌داشت .

آقای محتشمی‌پور همواره سعی می‌نمود تا گفتمان امام خمینی که گفتمان مردم، دفاع از مظلومین و محرومین و مستضعفین بود، فراموش نگردد. او دژ مستحکم دفاع از اندیشه‌های امام خمینی و جمهوری اسلامی و ترکیبی منحصر بفرد از دیپلماسی و میدان بود.

 پیام تسلیت مقام معظم رهبری بمناسبت عروج آن عزیز گواه شخصیت مجاهد و فداکار آن بزرگوار است .

امام خمینی درباره شخصیت ایشان به زیبائی فرمود:«جناب حجت‌الاسلام آقای محتشمی ـ ایّده‌اللّه‌ تعالی ـ از دوستان قدیمی من و فردی متدین، متعهد و مبارز است که با هوش سیاسی‌ای که دارد همیشه خدمتگزاری خوب برای اسلام و ایران بوده است.»

شخصیتی هوشمند، وطن‌پرست و آینده‌نگر و مردمی که ظرفیت دیپلماتیک و شخصیت فرهنگی ایشان طی سه دهه گذشته مغفول ماند. او براساس دکترین و اندیشه‌های امام خمینی که بر گرفته از اسلام ناب محمدی (ص) است، دیپلماتی متفاوت و چند وجهی بود .

شاید همین وجه پنهان ظرفیت دیپلماتیک ایشان بود که موجب شد طی سالهای گذشته توسط افرادی همواره تحت شعاع شخصیت سیاسی او نادیده گرفته شود که دکتر ظریف وزیر محترم سابق امورخارجه کشورمان در پیامی به مناسبت درگذشت آن انسان بزرگ نوشت:« حضور فعال و بی بدیل ایشان در عرصه دیپلماسی کشور به خصوص در جبهه مقاومت و مبارزه علیه رژیم غاصب صهیونیستی ماندگار است که در این راه تا مرز شهادت از سوی تروریست‌های صهیونیست پیش رفت و به مقام جانبازی نائل آمد.»

آری نوشتن درباره انسانی که بیش از شش دهه از عمر شریفش را در کنار و همراهی با راه و اندیشه امام خمینی صرف اعتلای اسلام و ایران نمود، کار آسانی نیست و فرصتی بیش از این نیازمند است.

این یادداشت را با ذکر خاطره‌ای از آن مرحوم به پایان می‌رسانم .

روزی با دوستی که او نیز همچون نگارنده دانش آموخته حقوق بین‌الملل است، در دفتر حمایت از انتفاضه مردم فلسطین در باب پر بارتر شدن برنامه‌های دفتر حمایت از انتفاضه مردم فلسطین با ایشان دیدار و مذاکره داشتیم. دوستم از ایشان پرسید:« فکر نمی‌کنید مطرح نمودن آن نظر امام که اسرائیل باید از صحنه جهان محو شود، موجب می‌گردد اسرائیل در راستای اقدام پیشگیرانه، اقدام به حمله نظامی به ایران نماید؟»

آقای محتشمی‌پور در پاسخ گفت:«امام که به مکانیسم نابودی اسرائیل اشاره نفرمودند و تصریحی بر جنگ و اقدام نظامی اولیه علیه اسرائیل ندارند. چه بسا در نظر امام نابودی اسرائیل می‌تواند با مدل و مکانیسمی همچون نابودی و اضمحلال رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی رقم بخورد. به ویژه آنکه توجه داشته باشیم عملکرد رژیم صهیونیستی همچون رژیم سابق در آفریقای جنوبی، نژاد پرستانه است!

برای از بین بردن جریان فکری پلید اسرائیلی باید جبهه فکری- فرهنگی در جهان تشکیل شود و افکار عمومی دنیا را نسبت به رفتار غیر انسانی اسرائیل نسبت به مردم مظلوم فلسطین به موضع واداشت. با این شیوه و عملکرد هم می‌شود اسرائیل را از بین برد. یعنی با کار علمی و فرهنگی؛ لذا باید جهان را از ظلم و ستمی که بر مردم مظلوم فلسطین می رود، آگاه نمود.»

دوستم خطاب به آقای محتشمی پور گفت:« پاسخ شما هوشمندانه است، چرا این نوع نگاه و نظر در رسانه‌ها منعکس نمی‌شود؟»

آقای محتشمی با لبخندی تلخ پاسخ داد: «ظاهراً بناست مواضعِ این چنینی بنده نیز مثل سایر نظرات و پیشنهادات ما بایکوت شوند!»

از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم روح آن انسان آزاده و بزرگ و عالم عامل را شاد و با اولیا و صالحان و خوبان درگاهش محشور و به بازماندگان ایشان بویژه همسر مکرمه شان صبر و اجر عنایت فرماید. انشاالله.