انحطاط امپراتوري امريكا و هوشياري – محسن هاشمي‌رفسنجاني

انحطاط امپراتوري امريكا و هوشياري – محسن هاشمي‌رفسنجاني

نگاهي به سوابق مبارزات در فلسطين اشغالي، به‌ خصوص با استناد به كتاب «سرگذشت فلسطين» ترجمه آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني و اتفاقات بعد از آن، از سال ۱۹۴۸ كه رژيم اشغالگر صهيونيستي تشكيل شد تا اكنون سال ۲۰۲۳ يعني ۵۵ سال، انحطاط امپراتوري مدعي حقوق بشري امريكا و غرب را به وضوح نشان مي‌دهد مخصوصا با تصويب بودجه كمكي ۳/۱۴ ميليارد دلاري كاملا نظامي براي بمب و موشك و… بدون در نظر گرفتن رفع آسيب‌هاي ناشي از جنگ براي غيرنظامي‌ها. نتيجه اين اشغالگري تا به حال حدود ۱۰۰ هزار شهيد از طرف فلسطيني و ۱۰ هزار كشته از طرف اشغالگران بوده و مجروحان حدود سه برابر، جانباختگان حدود ۳۵۰ هزار نفر و آوارگي حدود ۷ ميليون نفر اعلام شده است. اين نوع حمايت‌ها چه مستقيم و چه غيرمستقيم را در جنگ‌هاي منطقه و در جنگ تحميلي عراق عليه ايران با هدايت غيرمستقيم ابرقدرت‌ها و عمال‌شان ديده‌ايم. تعداد شهدا و مجروحان فلسطيني تقريبا معادل يك‌دوم شهدا و مجروحان جنگ تحميلي هشت ساله عراق عليه ايران حدود ۲۲۰ هزار شهيد و ۵۵۰ هزار مجروح است. حدود ۱۷۰ هزار از شهدا در خط مقدم جبهه شهيد شده‌اند. ۴۵ درصد از شهدا سني بين ۱۶ تا ۲۰ سال و ۸۰ درصد شهدا زير ۳۰ سال داشته‌اند. ۱۰درصد شهداي ايران غيرنظامي بودند. ولي آنچه در مساله جنايت اخير غزه خود را به وضوح نشان مي‌دهد، تعداد نزديك به تمام ۱۰ هزار نفري شهداي غيرنظامي مخصوصا كودكان و زنان در طول كمتر از ۳۰ روز است كه تعداد كودكان نزديك به ۴ هزار نفر است. در جنگ داخلي سوريه تعداد كشته‌ها از مرز حدود ۵۰۰ هزار نفر عبور كرد كه حدود ۱۰۰ هزار آن غيرنظامي بوده‌اند. تعداد مجروحان به حدود يك ميليون نفر رسيد و آوارگان ۸ ميليون نفر اعلام شد. تعداد كشته‌ها در حمله امريكا به عراق و بعد از آن تا به حال به حدود بيش از يك ميليون نفر رسيده است و مجموعا كشته‌ها در حمله امريكا به افغانستان ۲۰۰ هزار نفر تخمين زده مي‌شود كه حداقل ۴۵ هزار نفر آن غيرنظامي بوده‌اند.

جنگ‌ها و درگيري‌ها در لبنان نيز تا به حال حدود ۱۵۰ هزار كشته به جا گذاشته و بيش از يك ميليون نفر ترك وطن كرده‌اند. جنگ يمن و عربستان نيز مجموعا ۳۵۰ هزار كشته داشته كه ۸۰ هزار كودك فقط به دليل قحطي جان داده‌اند و اما شهر مظلوم غزه شهري ۴۰۰۰ ساله از زمان كنعانيان، در سال ۱۹۶۷ كه تحت حاكميت مصر بوده در جنگ شش روزه توسط اسراييل اشغال مي‌شود و بعدها براساس پيمان اسلو تحت كنترل تشكيلات خودگردان فلسطين قرار مي‌گيرد. لذا اسراييل از نوار غزه عقب‌نشيني كرده و حماس پس از انتخابات سال ۲۰۰۶ و درگيري داخلي با فتح در سال ۲۰۰۷ كنترل غزه را به دست مي‌گيرد، ولي به‌رغم آن همچنان غزه تحت محاصره اسراييل و مصر قرار دارد و اصولا غزه را يك زندان در فضاي باز تعريف مي‌كنند و به همين دليل غزه دستش از همه نقاط جهان كوتاه است و براي منابع اصلي حيات از جمله آب، غذا، برق، انرژي تقريبا و شغل وابستگي زيادي به اشغالگران دارد. اين محاصره مشكلات غيرقابل تحمل براي اهالي غزه ايجاد مي‌كند كه البته خود مي‌تواند يكي از دلايل مهم حماس براي عكس‌العمل عليه اشغالگران، با عمليات توفان الاقصي باشد. اخيرا نيز در سال ۲۰۲۳ چندين مورد درگيري و خشونت از طرف اشغالگران اسراييلي ديده شد كه حدود ۲۵۰ فلسطيني شهيد و البته حضور دولت راست و افراطي در اسراييل باعث افزايش شهرك‌سازي در كرانه باختري و اشغال بيشتر سزمين فلسطيني شده و لذا شاهد افزايش حملات شهرك‌نشينان اسراييلي و آوارگي بيشتر فلسطينيان بوديم و به اين معضلات، تنش‌هاي توهين‌آميز اطراف اماكن مقدس مسجدالاقصي نيز اضافه شده، به همين دلايل گردان عزالدين قسام در واكنش خود دليل حمله را هتك حرمت مسجدالاقصي و شهيد و مجروح شدن صدها فلسطيني و محدوديت‌هاي جدي محاصره غزه در سال جاري دانست و آغاز عمليات را براي فهماندن به دشمن اشغالگر اسراييلي كه زمان بيدادگري بدون پاسخگويي به پايان رسيده، عنوان كرده است.
هم‌اكنون بعد از حدود يك ماه شاهد حمله زميني اسراييلي‌ها به غزه و ورود از شمال و شرق غزه هستيم، تعداد شهدا به ۱۰ هزار نفر نزديك مي‌شود و مجروحان از مرز ۲۵ هزار نفر عبور كرده است. ۵/۱ ميليون نفر از جمعيت ۵/۲ ميليون نفري غزه آواره شده‌اند. سازمان ملل، ديدبان حقوق بشر و ديوان بين‌المللي كيفري كه ماموريت تحقيق درباره جنايات جنگي اسراييل از سال ۲۰۱۴ را به عهده دارند، جنايات و قساوت‌هاي اشغالگران عليه غيرنظاميان، زنان و كودكان را تاييد كرده‌اند و تصميم اسراييل براي نقل مكان اجباري شهروندان غزه را نيز جنايت جنگي ناميده‌اند و آزمايشگاه شواهد بحران عفو بين‌الملل و تقريبا همه سازمان‌هاي بشردوستانه استفاده از مهمات با فسفر سفيد را نيز تاييد كرده‌اند. كشتن خبرنگاران نيز در جنايات اخير تا حد ۳۰ نفر هم ثابت شده است. اكثر كشورها و سازمان‌هاي بين‌المللي و مردم خواستار آتش‌بس فوري هستند، ولي همه خوب مي‌دانند جنايات اسراييل با حمايت كشورهاي غربي به خصوص امريكا و انگليس و چندين كشور اروپايي در حال انجام است و اگر كمك و حمايت آنها نباشد، بعيد است كه اسراييل بتواند حتي يك روز دوام بياورد. لذا نقش مدعيان حقوق بشر در جنگ با فلسطينيان و اخيرا غزه كاملا مشهود است و غيرقابل انكار و از طرف اكثريت ساكنان زمين و كشورها و سازمان‌هاي بين‌المللي محكوم شده است.
در نتيجه، به‌‌رغم اينكه درست است كه جنگ نابرابر جاري در سرزمين‌هاي اشغالي قرباني‌هاي مهمي از جمله سازمان‌هاي امنيتي و ارتش اسراييل كه به‌‌رغم سرمايه‌گذاري كلان تا اين حد ناكارآمد جلوه كرده‌اند، داشته و نتانياهو و دولت او دچار ريزش آراي خود در پهنه سياست داخلي اسراييل شده‌اند و البته مي‌تواند چنين جناياتي پيامدهاي سياسي و اجتماعي جهاني از جمله توافق جهاني براي جنايتكار بودن رژيم جعلي اسراييل و ثانيا تقويت جدي طرفداران پيشبرد اهداف مبارزين فلسطيني و برگشت آوارگان و حمايت بيشتر جهان اسلام از مردم فلسطين در غزه و كرانه باختري و حتي داخل سرزمين‌هاي اشغالي داشته باشد، ولي در كوتاه سخن هم‌اكنون براي ايران هوشياري در برابر فعل و انفعالات و تحركات اسراييل و انحطاط امپراتوري غرب و امريكا، ضرورتي جدي دارد.
مي‌دانيم صلح پايدار در منطقه فلسطين تا حقوق ملت فلسطيني‌ها تامين نشود، برقرار نخواهد شد و امنيت اشغالگران هم توهمي است كه به آن هيچ‌ وقت نخواهند رسيد. ولي اين مشكل منطقه خاورميانه، با توجه به حمايت ضد بشري ابرقدرت غربي همچنان ادامه خواهد يافت و لذا بايد مواظب بود كه تلاش‌هاي افراطي‌هاي اسراييل اشغالگر براي كشاندن جنگ و درگيري به خارج از سرزمين‌هاي اشغالي از جمله ايران تحقق نيابد، چراكه ورود غيرمستقيم ايران به جنگ جاري حتي حضور حزب‌الله لبنان به صورت خودجوش به صورتي پاي ايران را به معركه و احتمالا كمك امريكا به اسراييل در حمله به ايران بكشاند. موضوعي كه اسراييلي‌ها سال‌ها دنبال آن بوده‌اند. همه به ياد داريم كه در زمان حمله امريكا به عراق با عنوان محور شرارت اسراييل با اعزام نماينده به امريكا خواهان حمله به ايران به جاي عراق با عنوان ريشه شرارت بوده است.
هم‌اكنون اشغالگر صهيونيستي در دام ورود به غزه افتاده است و بايد سعي كرد در همين دام آن را زمينگير كرد تا با تدبير و با كمترين خسارت به مقاومت و ايران از بين برود. خوشبختانه سيدنصرالله ضمن اينكه از همه احتمالات روي ميز و امكان‌پذير گفت ولي از بازدارندگي هم گفت. او هم به عنوان يك دولتمرد لبناني و هم يك رهبر ميليشاي مقاومت در اين تعارض هوشمندانه ظاهر شد. اين خويشتنداري اشغالگران را در موضع ضعف قرار خواهد داد و در باتلاق غزه ان‌شاءالله غرق خواهد كرد.