نحوه اجرای وال پست منقطع

وال پست‌ها به عنوان نگهدارنده و محافظ دیوار هستند و در تجهیزات ساختمانی از این محصولات گالوانیزه و فولادی استفاده می‌شوند. همانطور که می‌دانید در صنعت ساختمان سازی این محصولات عمده کاربرد ها را به خود اختصاص داده اند. همچنین در نظر داشته باشید که این مقاطع با پروفیل فولادی ساخته می شوند و در برابر نیرو های عمود، خمشی و کمانشی مقاومت ساختمان را حفظ می کنند. اما در نظر داشته باشید که نحوه اجرای وال پست منقطع نیز اهمیت زیادی دارد که در ادامه به صورت تخصصی اطلاعاتی راجع به نحوه اجرا، خرید و قیمت این محصولات قرار داده ایم.

معرفی محصول پر فروش بازار: وال پست منقطع

در گذشته برای بالا بردن استحکام و مقاومت ساختمان ها، از نبشی کشی ساختمان استفاده می‌کردند که استفاده از این روش چندان جالب نبوده و استحکام لازم را برای ساختمان‌ها فراهم نمی‌کردند. با توجه به اینکه نبشی کشی ساختمان چندان روش جالبی برای ایجاد استحکام و مقاومت در سازه‌ها نبودند، مهندسین از وال پست منقطع استفاده نمودند. در واقع استفاده از وال پست منقطع در ساختمان سازی اجباری شده است و عدم استفاده از آن تخلف حساب می‌شود.

عمدتا بیشترین کاربرد ناودانی منقطع در سازه‌های فولادی و بتنی است که سبب ایجاد وحدت و یکپارچگی می‌شوند. در حالت کلی روش اجرای وال پست منقطع مطابق با سه روش زیر خواهد بود:

  1. اجرای وال پست به صورت نبشی

  2. اجرای وال پست منقطع

  3. اجرای وال پست به وسیله ناودانی

ویژگی های وال پست منقطع

قبل از اجرای ناودانی منقطع عمدتا بهتر است که ابتدا با ویژگی‌های این محصول و انواع آن آشنا شوید:

  • براکت یا وال پست منقطع با اتصال به ستون‌ها، دیوار‌های داخلی و خارجی و سقف، استحکام ساختمان‌ها را افزایش می‌دهند.

  • این محصولات از جنس آهن و فولاد هستند و دارای ضخامتی ۲ میلی بوده و با عرض‌های ۱۵ و ۱۰.۵ سانتی متر نیز موجود هستند.

انواع ناودانی منقطع

انواع وال پست با جنس و ضخامت‌های مختلفی به تولید می‌رسند که ادامه ویژگی‌های هر یک را ذکر کرده ایم:

وال پست منقطع گالوانیزه

این نوع وال پست با ورق‌های فولادی پوشش داده شده با گالوانیزه به تولید رسیده اند و از لحاظ ظاهری و کیفی درصد بالایی از رضایت‌ها را به خود اختصاص داده اند. در واقع پوشش گالوانیزه در وال پست ها سبب ایجاد مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی گشته است و برای ساخت سازه‌های خارجی نیز انتخابی عالی هستند.

وال پست منقطع ورق سیاه

این محصولات نیز با ورق‌های فولادی سیاه تولید شده اند و در سازه‌های داخلی کاربرد دارند و اصلا با عوامل خارجی محیطی هیچ ارتباطی ندارند.

روش اجرای وال پست منقطع

نحوه اجرای وال پست منقطع وابسته به فضای موجود، متفاوت می‌باشد و کارفرما باید حتما به نکاتی که در ادامه ذکر می‌کنیم توجه داشته باشد. البته در نظر داشته باشید که علاوه بر فضای موجود برای ساخت و ساز، حتما باید به جنس وال پست نیز توجه داشته باشید تا وابسته به نوع ساختمان، وال پست بتواند فشار‌های وارده را تحمل کند.

اتصال دیوار به اعضای قائم سازه

جهت ایجاد اتصال قائم دیوار‌ها به ستون‌ها و یا هر عضو قائم دیگری، سازه‌ها باید به گونه ای باشند که اختلالی در ساخت ایجاد نکنند. همچنین در دیوار‌های پانلی نیازی به اتصال بین دیوار و ستون نخواهد بود و فاصله‌های موجود با پشم سنگ، شبکه الیاف و رابیتس پوشانده می‌شوند.

اتصال با بست ارتجاعی یا رادیکالی

یکی از اتصالات مهمی که برای مهار کردن خارج از صفحه کاربردی هستند، استفاده از اتصالات لغزشی است که با پیاده سازی این روش می‌توان از اتصالات لغزشی برای مهار کردن آزادی درون صفحه استفاده نمود. یکی از بهترین محصولاتی که در این روش کاربردی خواهد بود، استفاده از نبشی و نادوانی است که این محصولات را در طرفین دیوار به ستون آرمه یا ستون فولادی اتصال می دهند.

اتصال کشویی به صورت ناودانی یا دو نبشی

یکی از روش‌های متداول برای اتصال دیوار به عضو قائم سازه ای، استفاده از اتصال کشویی با ناودانی منقطع و نبشی خواهد بود.

استفاده از گیره و قلاب

در صورتی که از میلگرد بستر استفاده می‌کنید، از گیره و قلاب برای اتصال دیوار به ستون استفاده کنید و در این روش نیازی به استفاده از نبشی و ناداونی نخواهد بود.

اتصال دیوار به زیر سقف

این روش اتصال باید به صورت لغزشی باشد و نیازی به اتصال مستقیم دیوار به سقف نخواهد بود و این اتصال با دو نبشی و ناودانی صورت می‌گیرد. در واقع اینکه از کدام نوع اتصال استفاده شود وابسته به وضعیت نوع دیواری خواهد بود که بین اعضای قائم دیوار، وادار و ستون مهار شده باشد. حداقل فاصله دیوار تا سقف می‌تواند برابر ۲۵ میلی متر باشد و لبه‌های بالایی تنها با استفاده از نبشی و ناودانی به سقف متصل می‌شوند و نبشی و ناودانی در این روش هرگز نباید به سقف جوش داده و یا میخ و پیچ شوند.

نکاتی جهت اجرای والپست

  • اگر پروفیل خریداری شده به صورت دوبل نبشی است، بهتر است در زمان ساخت وال پست دهانه آن را ۱ سانتی متر بیشتر از ضخامت دیوار در نظر بگیرید تا تیغه به صورت کامل داخل آن قرار بگیرد.
  • در وال پست‌های عمودی باید فاصله‌های یک متر به یک متر را با میلگرد ۱۰ آجدار، شاخک‌هایی را به قوطی یا نبشی جوش داد تا به صورت یکپارچه شوند.
  • تمامی پروفیل‌ها برای ساخت وال پست‌های افقی و عمودی باید به صورت ضد زنگ باشند تا اتصال بهتری بین دیوار‌های دو طرف ایجاد شود.

قیمت وال پست منقطع

قیمت وال پست گالوانیزه و سیاه وابسته به نوع و جنسی که دارند کاملا متفاوت است و این قیمت قطعا ثابت نخواهد بود. اما در نظر داشته باشید که ضخامت، طول و عرض داکت نیز موثر بر قیمت محصول هستند و قیمت نهایی وال پست منقطع وابسته به بزرگی و یا کوچک بودن پروژه ساختمانی شما خواهد بود. پس حتما وابسته به مکانی که دارید، میزان و نوع والپست‌ها را مشخص کنید تا راحت تر بتوان هزینه خرید محصول را تخمین زد.

اگر قصد خرید وال پست منقطع گالوانیزه یا سیاه را دارید، ما به شما خرید مستقیم از بازرگانی ثامن تجارت را پیشنهاد می‌کنیم چرا که با خرید مستقیم از کارخانه تولیدی می‌توانید بهترین محصولات را با نازل ترین قیمت روز خریداری کنید و با کارشناسان فروش سایت در ارتباط باشید.