بیشترین رد صلاحیت شده ها منتقدین دولت هستند

دولت در بررسی صلاحیت ها زد تو جاده خاکی / بیشترین رد صلاحیت شده ها منتقدین دولت هستند/ قصد دارند جریانات منتقد را حذف کنند / دولت دنبال خالص سازی در انتخابات است

یک نماینده مجلس به شدت از ردصلاحیت شماری از نمایندگان منتقد دولت در مجلس انتقاد و آن را “تلاش دولت برای خالص سازی مجلس” توصیف کرد.

غلامرضا نوری قزلجه در گفت‌ وگو با خبرنگار عصر ایران با اشاره به رد صلاحیت خود توسط هیات های اجرایی (زیرمجموعه وزارت کشور) گفت: گویا آن بخشی از انتخابات که مربوط به هیات های اجرایی و‌ دولت است خالص سازی را دنبال می کنند. قصد دارند منتقدین و جریانات مخالف را حذف کنند و یکدست سازی و خالص سازی را در مجلس بعدی دنبال می کننند.

وی افزود: در واقع با گوشزدی که به این مجلس می کنند یعنی منتقدین را حذف می کنیم مجلس بعدی باید حواسش باشد هرکسی انتقاد کرد و مقابل برنامه و لوایح حرف زد جایی مچش را خواهند گرفت و آنجا انتقام جویی می کنند.

رئیس فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اطمینان دارم این مسیری که الان می بینیم اصلاح می شود و به این منوال نمی رود چون همه مثل دولت دغدغه خالص سازی را ندارند. نهادهایی در کشور هستند که دغدغه شان نظام و مصالح کشور است. این امیدواری را دارم که شورای نگهبان و هیات های نظارت در این دوره با دقت بالایی و سعه صدر بیشتری موضوعات را بررسی و دنبال کنند.

وی در مورد اینکه چرا فقط “داوطلبان طیف خاصی رد صلاحیت شده اند و این شامل داوطلبینی که همراه دولت هستند نمی شود” گفت: شاید از نظر دولت این افراد مشکلی ندارند ولی در هیات های نظارت بررسی ها دقیق تر خواهد بود.

نوری در مورد وساطت لاریجانی در این مرحله برای تایید صلاحیت برخی داوطلبان، گفت: کار از دولت که گذشت و دولت زد تو خاکی و‌ تمام شد اما در مراحل بعدی باید دیده شود چه رویکردی توسط هیات نظارت و شورای نگهبان دنبال می شود. شاید در آن مراحل اگر نیاز باشد برخی افراد نظیر آقای لاریجانی ورود کنند. البته اینها کارهایی است که در حاشیه است و در قوانین چنین چیزی نداریم. امیدواریم کار به آنجاها نرسد و با بررسی های دقیق تر و منصفانه در هیات نظارت مرکزی خیلی از این ابهامات حل شود.

وی خاطر نشان کرد: بیشترین رد صلاحیت شده ها کسانی هستند که سبک و سلیقه دولت و جناح های خاصی که با دولت هماهنگ هستند را نمی پسندند. دستوراتی که اعضا جبهه پایداری در رسانه ها برای رد صلاحیت ها دادند نشان داد که باهم هماهنگی دارند که مخالفین خودشان را بزنند.