جایی در نزدیکی میانکاله که می‌خواستند پتروشیمی بسازند چقدر سبز شده/ هم پرنده‌ها برگشته‌اند و هم گوسفندان

جایی در نزدیکی میانکاله که می‌خواستند پتروشیمی بسازند چقدر سبز شده/ هم پرنده‌ها برگشته‌اند و هم گوسفندان

نه تنها گوسفندان برای چرا به مرتع برگشته‌اند که پرنده‌های مهاجر هم دارند باز می‌گردند. فعلا سارها آماده‌اند و هم‌زیستی جالب‌شان با گوسفند‌ها شروع شده‌است. پرنده‌های شکاری هم آمده‌اند و قطعا پرنده‌های بیشتری خواهند آمد.

عصر ایران؛ حسن ظهوری ــ مهمترین مجوز یعنی مجوز بهره‌بردای از پتروشیمی مازندران توسط وزارت نفت لغو شد. این بدان معناست که حتی همین حالا سازمان محیط زیست اجازه بدهد در نزدیکی میانکاله پتروشیمی ساخته شود، مجوزی برای بهره‌برداری و ساخت چنین مجتمعی وجود ندارد.

گزارش را این‌جا ببینید

از ابتدا هم مجوزها برای شروع ساخت پتروشیمی مازندران در نزدیکی میانکاله کامل نشده بود که کار را شروع کردند. در مرتعی که بیش از ۲۰۰ سال، آبا اجدادی در آن چرای دام صورت می‌گرفته، بدون اجازه دامداران و حتی اطلاع درست به آن‌ها، فنس کشی کردند و نزدیک به ۱۰۰ هکتار از محوطه را به ساخت مجمتع پتروشیمی اختصاص دادند.

از رسانه‌ها گرفته تا فعالان اجتماعی و محیط زیست و کاربران شبکه‌های اجتماعی با ساخت پتروشیمی در نزدیکی میانکاله مخالف بودند اما دست‌اندرکاران این پروژه حتی با ساخت کلیپی فریبنده سعی کردند تا خبرنگاران را هم در یک کنفرانس خبری فریب بدهند و مقصودشان یعنی ساخت پتروشیمی دست پیدا کنند. برخی رسانه‌هایی که معلوم نیست با چه هدفی از پتروشیمی مازندران که حالا به پتروشیمی میانکاله مشهور است دفاع می‌کردند، تلاش کردند تا مرتع حسین‌آباد، جایی که قرار است پتروشیمی در آن ساخته شود را لم یزرع و خشک نشان بدهند. موضوعی که دروغی دیگر بود و حالا مزرعه مثل یک بهشت، سبز و زیبا شده‌است.

نه تنها گوسفندان برای چرا به مرتع برگشته‌اند که پرنده‌های مهاجر هم دارند باز می‌گردند. فعلا سارها آماده‌اند و هم‌زیستی جالب‌شان با گوسفند‌ها شروع شده‌است. پرنده‌های شکاری هم آمده‌اند و قطعا پرنده‌های بیشتری خواهند آمد. در تالاب میانکاله که فقط در ۵ کیلومتری مرتع حسین‌آباد قرار گرفته هم کم‌کم پرنده‌ها دارند می‌آیند. حالا تصور کنید یک پتروشمی در این‌جا ساخته می‌شد و همه این مناظر زیبا دود می‌شد و به هوا می‌رفت.

به تازگی دوباره به مرتع برگشتیم و تصاویر خیره‌کننده‌ای ضبط کردیم. دوباره با دامدارها صحبت کردیم و یک نکته توجه ما را جلب کرد. آن‌ها می‌گویند «اگر مجوزشان باطل شده چرا جمع نمی‌کنند بروند؟»