نگاه کلی به اونس جهانی طلا / طلا در روز بازگشایی بازارهای جهانی به بیش از ۲۱۰۰ دلار رسید

نگاه کلی به اونس جهانی طلا / طلا در روز بازگشایی بازارهای جهانی به بیش از ۲۱۰۰ دلار رسید

قیمت طلا در روز بازگشایی بازارهای جهانی به بیش از ۲۱۰۰ دلار یعنی رکوردی جدید در طول تاریخ رسید.

امروز دوشنبه ۴ نوامبر ۲۰۲۳ اولین روز کاری مارکت در این هفته میلادی است و گاوهای طلا موفق شده اند قیمت را تا بالاترین میزان تاریخی آن یعنی اطراف ۲۱۵۰ دلار افزایش دهند.

همینطور که مشاهده می کنید طلا امروز به دنبال صعود جمعه گذشته موفق شد به بالاترین میزان همیشگی خود تا به امروز پرواز کند. البته طلا تا بدین لحظه تمام سود خود را پس گرفته و اطراف ۲۰۷۱ دلار در حال معامله شدن می باشد.

اگر تایم فریم خود را به ۴ ساعته تغییر دهید و نیم نگاهی به اندیکاتور rsi بیندازید متوجه خواهید شد که نوک RSI  به سمت پایین در حرکت است و در حال نشان دادن عدد ۶۵ می باشد. ضمنا قیمت طلا در این لحظه ۲۰۷۱ دلار است.

نگاه کلی به اونس جهانی طلا

تصویر کلی مارکت در تایم روزانه صعودی است.

سطوح حمایت کلیدی در تحلیل اونس جهانی جهانی

اگر قرار باشد طلا کاهش پیدا کند اولین سطح جدی حمایت آن منطقه مهم ۲۰۷۰ دلار خواهد بود. در صورتی که طلا پایین این منطقه نفوذ کند سطح مهم بعدی قیمت ۲۰۵۰ دلار است. چنانچه خرس‌های مارکت طلا را پایین‌تر ببرند سطح مهم بعدی ۲۰۴۰ دلار خواهد بود.

سطوح مقاومت کلیدی در تحلیل اونس جهانی طلا

اگر طلا افزایش پیدا کند اولین سطح مهم مقاومت آن قیمت ۲۰۷۵ دلار خواهد بود. در صورتی که طلا بتواند با موفقیت از این منطقه عبور کند سطح مهم بعدی ۲۱۰۰ دلار می‌باشد. چنانچه گاوهای مارکت موفق به بالاتر بردن قیمت طلا شوند سطح مقاومت بعدی ۲۱۵۰ دلار خواهد بود.

همینطور که مشاهده می کنید طلا بعد از اینکه قله تاریخی اطراف ۲۱۵۰ دلار را فتح کرد تمام سودهای خود را پس گرفت و تا اطراف ۲۰۷۰ دلار ریزش کرده است.

فاکتورهای مختلف فاندامنتالی که در ادامه خواهیم گفت می توانند دلیل اصلی این صعود بسیار شارپی طلا باشند.

اولین و مهمترین فاکتوری که باعث پرواز قیمت طلا تا بالاترین میزان تاریخی آن شد تشدید تنش ها بین گروه یمنی حوث و نیروی های ایالات متحده امریکا است.

این فاکتور مهم و اساسی باعث سرازیر شدن سرمایه ها به سمت طلا که یک دارایی امن می باشد شد.

ارتش امریکا دیروز یکشنبه اعلام کرد که شورشیان حوثی یمن موشک های بالستیک خود را شلیک کردند و سه کشتی تجاری در دریای سرخ را هدف قرار دادند.

البته امریکایی ها هم بیکار ننشستند و در اقدامی تلافی جویانه یکی از ناوهای جنگی آمریکا سه پهپاد را در طول این حمله چند ساعته سرنگون کرد.

امریکایی ها بر این باورند که این حمله کاملا از طرف جمهوری اسلامی حمایت و اجرا شده است.

این درگیری ها به علاوه شکستن آتش بس اسرائیلی ها از طرف گروه فلسطینی حماس در روز جمعه باعث شد تا سرمایه ها به سمت طلا جذب شود.

در کل، درست است که طلا همانطور که با شیب تندی به سمت بالا رفته بود دوباره سر جای اول خود برگشت ولی ریزش های بیشتر آن هم به دلیل اینکه سرمایه گذاران امید خود را از دلار بریده اند دور از انتظار می باشد.