گفتگونیوز | گروه سیاسی: رونا مانند توفانی بزرگ در کشور می‌چرخد و همچنان قربانی می‌گیرد؛ برایش وزیر و وکیل و رییس هم فرقی ندارد؛ هرکسی که جلوی دستش باشد را مبتلا می‌کند. با این اوصاف برخی یا چندان کرونا را جدی نمی‌گیرند یا اهدافشان برایشان مهمتر از درگیر شدن با کروناست.

توفان کرونا در حالی در کشور با سرعت بالا می‌چرخد که همراه گرد و خاک‌هایش برای مردم، حواشی‌ای را هم بین سیاسیون ایجاد کرده است. یکشنبه گذشته بود که محمدباقر قالیباف رییس مجلس برای بازدید از بخش بیماران کرونایی بیمارستان امام‌خمینی(ره) بازدید کرد؛ ‌او از بین بخش‌های بیماران بستری شده، ICU را انتخاب کرد؛ یعنی بیماران بدحال که به کرونا مبتلا شده‌اند. این بازدید تحت عنوان «سرزده» در رسانه‌ها منتشر شد و در این بازدید «سرزده» دوربین‌های تصویربرداری صداوسیما و خبرگزاری خانه ملت و همچنین خبرنگاران این دو رسانه هم حضور داشتند. انتشار خبر این بازدید، واکنش‌های زیادی را به همراه داشت؛ برخی معتقد بودند که حرکت قالیباف در بازدید از بیمارستان اقدامی مثبت و در جهت بازدید میدانی بوده و نشانه کار کردن او؛ برخی دیگر هم این بازدید را نمایشی خواندند و گفتند که این بازدید برخلاف پروتکل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و آن را در راستای اقدامات تبلیغاتی انتخاباتی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده برشمردند.
این درحالیست که در ایام نوروز علی لاریجانی رییس وقت مجلس برای بازدید به یک بیمارستان رفت و چند روز بعد خبر ابتلایش به کرونا منتشر شد؛ با این تفاوت که در آن زمان چنین تبلیغاتی از سوی اطرافیان لاریجانی برای قهرمان‌سازی از او صورت نگرفت.
اما رفتار اطرافیان قالیباف به گونه‌ای بود که انگار زمان و نوع این اقدام برنامه‌ریزی دقیقی داشته است. چرا که ابتدا خود قالیباف پس از بازدید از بیمارستان گفت که در جلسه فردای سران سه قوه مشکلات مطرح شده در این بازدید را مطرح خواهد کرد. ساعتی پس از این اظهارات، یکی از نزدیکان قالیباف در توییتر اقدام به یک نظرسنجی کرد؛ او در سوالی از مخاطبنش پرسیده بود: «امروز قالیباف به میان مدافعان سلامت و بیماران کرونایی رفت و اعلام کرد فردا جلسه با سران قوا دارد. به نظر شما واکنش روحانی چه خواهد بود؟». در میان گزینه‌ها نیامدن روحانی به جلسه مطرح شده بود. اما در آن سو یعنی در نهاد ریاست جمهوری، واعظی به حوزه ریاست مجلس خبر داد که به دلیل بازدید رییس مجلس از بخش بیماران بدحال کرونایی، طبق پروتکل‌ها امکان برگزاری نشست سران قوا وجود ندارد؛ که البته تصمیم به عدم برگزاری بنا بر استعلام صورت گرفته از ستاد ملی مقابله با کرونا بوده. اما این خبر از سوی مجلس و در خبرگزاری «فارس»‌ منتشر شد و دقایقی بعد از انتشار، همان فرد نزدیک به قالیباف دوباره توییت کرد که «همان‌طور که درست حدس زدید، آقای روحانی در واکنش به حضور آقای قالیباف در بیمارستان، اعلام کرد در جلسه فردا شرکت نمی‌کند. غیر از این بود، باید تعجب می‌کردیم. علی برکة الله!».بخش
درحالی که همچنان دعوای لفظی بین حامیان دولت و حامیان قالیباف بر سر درستی اقدام رییس‌ مجلس و رییس‌جمهوری در جریان بود، علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهوری در رشته توییتی از اقدام قالیباف در بازدید از بیمارستان و زیر پا گذاشتن پروتکل‌ها انتقاد کرد؛ البته بدون نام بردن از قالیباف. او در بخشی از این رشته توییت نوشت: « در دشواری‌های کنونی و همزمانی ‎تحریم و بحران ‎کرونا، انتظار هر نقد و اعتراضی می‌رود جز گلایه از رعایت پروتکل‌ها. دغدغه‌های تبلیغاتی و برندسازی‌های شخصی را آنقدر فربه نکنیم که از دغدغه‌ی سلامت عمومی هم پیشی بگیرد. حضور در بخش بیماران بدحال و به همراه بردن خبرنگار و دوربین نه ایستادن در کنار مردم که بی‌اهمیت کردن سلامت مردم است».
دستیار سیاسی و رسانه‌ای قالیباف هم در پاسخ به معزی در توییتر نوشت: «فساد وقتی رسوخ می‌کند که رابطه مستقیم میان مردم و مسئولان قطع شود. حجاب بین مردم و مسئولان حرام مطلق است! اگر از جان خودت می‌ترسی نباید زمام‌دار شوی! آقای معزی سخنان شهید بهشتی را برای رئیس جمهور پخش کنید، شاید فرجی شد. برگردید به آن دوران که رئیس جمهور در خط مقدم جبهه بود».
حسام‌الدین آشنا مشاور روحانی هم در توییتی کنایه‌آمیز به شدت از اقدام قالیباف انتقاد کرد و نوشت: «اشکال فقط به کسی که بر خلاف مقررات و مصوبات شوآف می‌کند، وارد نیست. اشکال به مسئولانی هم هست که علیرغم اطلاع از نادرستی عمل و بدون مجوز او را همراهی و در پایان از او تشکر می‌کنند. اشکال به سازمانی هم هست که بر خلاف وظایف و صلاحیت‌های خود عمل کرده و برای او رپرتاژ آگهی می‌سازد». مسئولی که از او نام برده نشده و به گفته آشنا از قالیباف تشکر کرده، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران است که پس از بازدید قالیباف به تعریف و تمجید از اقدام قالیباف پرداخته بود. این تمجید‌ها درحالی از سوی فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران مطرح شدند که او باید همه را به رعایت پروتکل‌ها دعوت کند و از سوی دیگر پس از بازدید لاریجانی رییس وقت مجلس از بیمارستان امام خمینی در فروردین ماه زالی تعریف و تمجیدی از اقدام لاریجانی نداشت!
اما روز چهارشنبه رییس‌جمهوری در جلسه هیات دولت شخصا وارد ماجرا شد و به تندی و البته تلویحی از قالیباف انتقاد کرد: «من هرگاه شک داشتم که جلسه‌ای را برگزار کنم یا نه؟ سمیناری باشد یا نه؟ اجتماعی تشکیل شود یا نه؟ از ستاد ملی مقابله با کرونا پرسیدم و هرچه گفتند، عمل کردم… کسی نمی‌تواند برود در مسیل بایستد، در حالی که صدای سیل را هم می‌شنود و بعد بگوید می‌ترسی که وسط رودخانه بایستی؟ من نمی‌ترسم. خب نترس بایست تا آب بیاید و ببردت! یا زلزله دارد تکان می‌دهد می‌گوید می‌ترسی که زیر این سقف بایستی؟ من نمی‌ترسم و می‌ایستم. خب بایست سقف می‌ریزد روی سرت!».
این سخنان روحانی هم با واکنش قالیباف روبرو شد: «۳۰ هزار پرستار ما کرونا گرفتند. اینها با عقل معاد کار کردند. برخی از پرستاران از اسفند ماه سال گذشته کارانه نگرفتند و الان در خط مقدم هستند. این روند باید تغییر کند. وقتی سیل کرونا آمد، کادر درمانی ما در مقابل سیل با عقل معاد ایستادند. سیل کرونا و سیل مشکلات اقتصادی را داریم و باید در مقابل آن بایستیم و از مردم دفاع کنیم. اگر کنار مجاهدان خط مقدم نایستیم از مروت و انسانیت به دور است. عقلانیت این است که لااقل به پرستاران و پزشکان خداقوت بگوییم». این گفته‌ها هم با واکنش مشاور روحانی روبرو شد؛ او در توییتی نوشت:‌« نه رعایت پروتکل مجوز کار نکردن است و نه عدم رعایت پروتکل نشانه کار کردن!».
جدال لفظی بین روحانی و قالیباف به نظر می‌رسد حالا حالاها تا انتخابات ۱۴۰۰ ادامه داشته باشد و هر دفعه بابت یک موضوع؛ البته با نگاهی به الگوی رفتاری قالیباف می‌توان حدس زد که او در قامت رییس مجلس ولی انگار با چشم‌انداز بهار ۱۴۰۰ مشغول فعالیت است؛ چرا که بیش از آنکه به حوزه قانون‌گذاری و اصلاح قوانین بپردازد، وقتش را صرف سفرهای استانی و بازدیدهای این چنینی می‌کند. شاید حالا گفته‌های آقاتهرانی نماینده تهران و دبیرکل جبهه پایداری در خلال روزهای انتخابات هیات رییسه مجلس بیشتر معنا پیدا کند؛‌ گفته‌هایی با این مضمون: «به قالیباف که گفتیم شرط حضور در جلسات وفاق، نامزدنشدن در انتخابات ریاست جمهوری است، دیگر در آن حاضر نشد».

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :