آن روی سکه؛ ایران جدید، خاورميانه جدید و جهان متفاوت

آن روی سکه؛ ایران جدید، خاورميانه جدید و جهان متفاوت

گفتگونیوز: بعد از رویداد بزرگ طوفان الاقصی، جهان ابعاد دیگری از نوع مواجهه با رژیم اشغالگر قدس را مشاهده کرد؛ حمله برق آسا و سنگین حماس در هفتم اکتبر به رژیم غاصب صهیونیستی و وارد کردن ضربه ای سنگین به سیستم امنیتی پوشالی آن. در مقابل اما رژیم صهیونیستی با زیر پا گذاشتن همه موازین حقوق بشر و حقوق بین الملل هزاران زن و کودک فلسطینی را به شهادت رساند. توحش این رژیم به حدی است که متحدان آن نیز وادار به واکنش شدند و شورای امنیت نیز وادار به واکنش در برابر اقدامات وحشیانه این رژیم شد.

رژیم صهیونیستی در اوج مواجهه با حماس، حزب الله و انصارالله ، به مقر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق حمله کرد و هفت تن از مستشاران ایران که کاملا قانونی در آن کشور حاضر بودند را به شهادت رساند.
به گفته کارشناسان، این حمله سطح دیگری از کارزار را نمایان کرد، چرا که در حمله اخیر، ماهیت قضیه متفاوت شد و یک ساختمان دیپلماتیک هدف قرار گرفت و یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران به شهادت رسیده است. ایران با استناد به قوانین بین‌المللی آن را مصداق حمله به خاک تحت حاکمیت خود می‌داند.
نیک هراس از مؤسسه خطوط جدید برای راهبرد و سیاستگذاری معتقد است که «اسرائیلی‌ها در تلاش هستند تا مهمترین و کارکشته‌ترین فرماندهان سپاه را از بین ببرند تا برنامه‌ریزی و توانمندی‌های ایران را در آستانه جنگ اصلی تضعیف کنند.»
در مقابل اما جمهوری اسلامی علاوه بر پیگیری های دیپلماتیک از طریق وزارت امور خارجه خطاب به رژیم صهیونیستی و متحدانش وعده واکنش قاطع داد و رهبر معظم انقلاب نیز از تنبیه پشیمان کننده سخن گفت.
جمهوری اسلامی در اقدامی قاطع و با رعایت همه اصول دیپلماتیک و اصول دفاع از سرزمین، واکنشی در خور نسبت به تجاوز به کنسولگری ایران نشان داد و حمله بی سابقه پهبادی و موشکی به خاک رژیم صهیونیستی را انجام داد.
عملیات طراحی شده “وعده صادق” با هدف احیاء بازدارندگی ایران و تنبیه رژیم صهیونستی صورت گرفت. احیای بازدارندگی نمایش گسترده قدرت ایران و ناتوانی سامانه های پدافندی چند صد میلیون دلاری رژیم صهیونستی بود که در مقابل دنیا رخ داد. از لحاظ عملیاتی هدف آن نه نقاط مسکونی و نه مراکز اقتصادی بود و نه شهرهای رژیم صهیونستی بود.
ایران به صورت خاص دو نقطه در جولان و نقب و همچنین پایگاه هوایی نوآتیم را مورد حمله قرار داد و موشک ها به این دو نقطه رسید و  تصاویر آن در دنیا موجود است.
به اذعان کارشناسان ایران در حمله به سرزمین های اشغالی به هدف خود رسید. هدف ایران ایجاد جنگ گسترده و رسیدن به کشتار بالا نبود بلکه هدف این بود که قدرت دفاعی کشور نمایش داده شود و رژیم صهیونستی و متحدانش مطلع شوند که خطوط قرمز ایران خطوط پررنگ تری است.

باید گفت آمریکا و متحدان رژیم صهیونیستی، در یک صحنه جهانی موضوع را تحلیل می کنند اما رژیم صهیونستی با اقدامات بی محاسبه نه تنها به خودش آسیب می زند بلکه به منافع آمریکا هم آسیب می زند و برای حزب حاکم در آمریکا و رقابت های جهانی که آمریکایی ها در نقاط مختلف دنیا دارند هم دردسر ساز است.
آنچه پیداست این است که در صورت مواجهه مجدد رژیم صهیونیستی به خاک ایران معادلات به کل تغییر خواهد کرد و نگرانی عمده آمریکا این است که جمهوری اسلامی سیاست بازدارندگی خود را تغییر دهد و در ردیف کشورهایی قرار گیرد که همه نوع تسلیحاتی را داراست. این موضوع سبب شده تا آمریکا و اروپا با تمام توان مانع از گسترده تر شدن آتش در منطقه شوند و به رژیم صهیونیستی مخاطرات مواجه با ایران را گوشزد کرده اند. آنچه امروز عیان شده است این است که جهان ، روی دیگر سکه معادلات خاورمیانه را مشاهده کرد؛ جهان ایران جدید و خاورمیانه جدید را آشکارا دیده است و مطمئنا  در ماه های آتی جهان جدید روی خود را نمایان می کند و بازیگران عرصه بین الملل به ویژه جمهوری اسلامی ایران مدل بازی را تغییر خواهند داد.