سعید لیلاز: اسرائیل می خواهد برد ژئوپلیتیک ایران را با یک باخت تاکتیکی عوض کند/ اسرائیل بدون امریکا ۱۰دقیقه دوام نمی آورد

سعید لیلاز: اسرائیل می خواهد برد ژئوپلیتیک ایران را با یک باخت تاکتیکی عوض کند/ اسرائیل بدون امریکا ۱۰دقیقه دوام نمی آورد

سعید لیلاز در گفتگو با روزنامه اعتماد گفته است: مخاطب حمله ايران به اسراييل را نه اسراييل بلكه امريكا و كشورهاي غربي مي‌دانم.

او معتقد است:  نهايت هوشمندي جمهوري اسلامي در اين بود كه اين پاسخ را داد، قدرتمندانه هم داد، اما به صورت سمبليك…بدون اينكه آسيب جدي به مردم اسراييل بزند. 

اهم مطالب او در پی می آید:

بدون شک، نتانیاهو (نه اسرائیل) از رویارویی که با ایران خواهد داشت، منافعی برداشت می‌کند، اما منافع کلان ایران این است که وارد این دام و این بازی نشود، چراکه ایران به هر حال قدرت‌نمایی خود را انجام داده است.
شاه‌کلید حرف من این است، ما در صحنه خاورمیانه برد ژئوپلیتیک داشته‌ایم، نباید این برد ژئوپلیتیک را با یک باخت تاکتیکی تعویض کنیم. این خواسته مهم رژیم اسرائیل است که برد ژئوپلیتیک ایران را با یک باخت تاکتیکی عوض کند. ایران نباید تن به این اشتباه دهد و تن هم نخواهد داد.
ما نباید برد ژئوپلیتیک‌مان را به خواسته رژیم اسرائیل تغییر دهیم. خواسته اسرائیل ایجاد یک درگیری بزرگ با ایران است تا امریکا به میدان بیاید. به من ثابت شد که اسراییل به تنهایی، هرگز حریف ایران نیست.
اسرائیل هیچ چیز نیست و ۱۰ دقیقه بدون آمریکا دوام نمی‌آورد. من این را نمی‌دانستم. منِ سعید لیلاز این واقعیت را به این شدت نمی‌دانستم. آیا می‌دانستید در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳، تولید ناخالص داخلی رژیم اسرائیل، ۲۱درصد کاهش پیدا کرده است. رشد اقتصادی اسرائیل منفی ۲۱درصد بوده است!!! این عدد در اقتصاد ایران در بدترین سال‌های تحریم، بیشتر از منفی ۳درصد نبوده است.
اقدام ایران، ۳ ویژگی و دستاورد مهم داشت؛ ۱) بازدارندگی ایجاد کرد. ۲) اقدام اسرايیل در حمله به کنسولگری را تلافی کرد. ۳) باعث قدرت‌نمایی ایران شد.