تحریم ۱۰ساله تسلیحاتی هفته بعد رفع می‌شود روحانی در هیئت دولت:

تحریم ۱۰ساله تسلیحاتی هفته بعد رفع می‌شود

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ۲۷ مهر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته خواهد شد، گفت: از یکشنبه هفته بعد ما می‌توانیم اسلحه از هر که خواستیم بخریم یا بفروشیم.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: در هفته پایانی ماه صفر هستیم و ایام رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام، شهادت امام مجتبی علیه السلام و همچنین شهادت مولای ما حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام است. لازم می دانم از همه مردم متدین و فهیم و عاشق خاندان رسالت تشکر کنم که در دوران عزاداری اربعین همه استانداردها را رعایت کردند و علیرغم اشتیاقی که مردم به زیارت ابی عبدالله الحسین و راهپیمایی و مجالس عزای حضرت داشتند، راهپیمایی انجام نشد، سفر به عراق انجام نشد و عزاداری‌ها هم در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی انجام گرفت و از مردم عزیز و عاشق خاندان رسالت سپاسگذاری می‌کنیم.

روحانی افزود: همچنین از مردم خواهش می‌کنیم که در ایام پایانی ماه صفر و ایام مصیبت و عزایی که در پایان ماه داریم همچنان همه دستورات بهداشتی را مراعات کنند.

وی همچنین گفت: مردم عزیز ما از پیشوایان دینی خود همواره درس‌های مهمی را برای زندگی فردی و جمعی خود آموخته‌اند و می‌آموزند اما نسبت به زندگی پیامبر اسلام باید بیش از آنچه که انجام گرفته درس آموزی کنیم و زندگی پیامبر بالاترین شخصیت تاریخ انسانی است؛ نه قبل از او کسی به آن مقام آمد و نه بعد از او کسی به آن مقام خواهد آمد. او که اشرف مخلوقات بود و اخلاقش پیام بود و زندگی اش الگو بود که پیامبر در قرآن مجید با همین صفات توصیف شده است، او الگو و نمونه برای همه ما بود. این پیغمبر هم جنگ داشت و هم صلح، این پیامبر بزرگ تاریخ هم عملیات تهاجمی داشت و هم تدافعی. این پیامبر روزهایی پیروز شد و روزهایی دچار شکست شد. این پیامبر حکومت را بر مبنای قانون و پیمان اداره کرد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: پیامبری بود که وقتی با مردم مکه صلح کرد قرآن آن را فتح مبین نامید و بزرگترین پیروزی‌های پیامبر در سایه آن صلح بود، بیش از آنچه پیامبر در میدان جهاد کسب کرد. آنجا که نیروی کافی برای جنگ بود پیامبر فرمان جنگ می‌داد و آنجا که تعداد دشمنان و ابزار آنها بیشتر بود فرمان دفاع می‌داد. در جنگ احزاب و خندق پیامبر در پناه قدرت ایمان و قدرت خندق در برابر دشمنان ایستاد. تمام کفار و اهل کتاب در مدینه احساس امنیت می‌کردند و هیچ جایی را در جزیره العرب بر مدینه ترجیح نمی‌دادند. امنیت مردم در هر دین و مرام و سلیقه‌ای که بودند در حکومت پیامبر حفاظت و حراست می‌شد. پیامبر همه سنن نادرست را زدود و از بین برد. تبخترهای نابجا، غرور نابجا و آنچه که در آن جامعه نسبت به زنان و جوانان متاسفانه روا می‌شد و حتی به خود اجازه می‌دادند دختران را زنده به گور کنند، پیامبر عظمتی به زنان داد همسان با مردان و این کار، کار کوچکی نیست.

روحانی ادامه داد: جامعه‌ای که دختر را ننگ می‌دانست تبدیل شد به جامعه‌ای که تولد دختر را رحمت می‌نامید و می‌دانست این دختر رحمت را در خانه آورده و احترام پسران و دختران مساوی شد و عبادت هر دو یکسان شد و حقوق آنها حقوق عادلانه شد. اینکه در دوران پیامبر جوانان مقام پیدا کردند و پیامبر یک جوانی را (اسامه) به بزرگترین لشکر خود فرماندهی بخشید و به تمام اصحاب و یاران خود گفت در برابر این فرمانده جوان باید تسلیم و تابع باشید، پیامبری که در جامعه اعتدال آورد و با این اعتدال بود که ما می‌بینیم قرآن امت ما را امت وسط نامید.

وی افزود: مردم مسلمان زمان پیامبر عنوانی که قرآن برای آنها می‌پسندد، اعتدال است و می‌گوید این امت امت میانه است، امت وسط است، نه افراط می‌کند و نه تفریط. سنن نوین انسانی را در جامعه مستقر کرد. علم به عنوان ننگ بود، یک بزرگ قبیله برای اینکه چیزی می‌خواند یا می‌نوشت پیش خدمت مخصوص داشت و اگر او می‌خواست بخواند یا بنویسد این خواندن و نوشتن ننگ بود و پیامبر علم و تزکیه را اساس فضیلت قرار داد.

رئیس‌جمهور گفت: پیامبر بهداشت و نظافت را به عنوان یک الگوی مهم برای مردم تثبیت کرد، الگویی که جامعه اروپا بعد از قرن‌ها به حمام نرفتن افتخار می‌کرد. لویی چهاردهم می‌گفت من یک سال تمام است که بدن من آب ندیده. این‌ها بعد از قرن‌ها پس از آمدن پیامبر افتخار می‌کردند اما پیامبر آن روز نظافت و پاکیزگی را و شستن حداقل ۵ نوبت دست و صورت را برای نمازهای پنج گانه و در شرایطی غسل را برای مردم واجب کرد و در همه حال نظافت را به عنوان یک اصل تبیین کرد.

روحانی اظهار داشت: پیامبر هیچ کار مهمی را بدون مشورت با مردم انجام نداد، «وشاورهم فی الامر» این دستور خداوند به پیامبر بود. در عین حال این پیامبر با عظمت که هم حاکم است و هم بالاترین شان و مقام را دارد حقق ندارد ذره ای از قانون تخطی کند. خداوند به پیامبر گفت اگر از خط مستقیم هدایت کوچکترین تخطی داشته باشی به راست یا چپ منحرف شوی و مسیر حق را ترک کنی دوبرابر در دنیا عذاب می شوی و دو برابر در آخرت. همه بر مبنای قانون از پیامبر تا کوچکترین فرد در جامعه باید حرکت کنند.

وی افزود: هیچکس توفیق نیافت که در سلام بر پیامبر سبقت بجوید، پیامبر در کوچه و بازار و مسجد او بود که سلام می‌کرد بر مردم. همه می‌خواستند بر پیغمبر سلام کنند اما پیغمبر بر همه آنها سبقت می‌گرفت. اصل تواضع و فروتنی در برابر مردم. ما باید تاریخ زندگی پیامبر را از نو بخوانیم و تدریس کنیم. همه ابعاد این زندگی را مد نظر قرار دهیم. برخی فقط یک بعد زندگی پیامبر را مد نظر قرار می دهند. مگر می شود کسی در یک مکتب بخشی را قبول کند و بخش دیگر را بی‌اعتنا باشد؟ مجموعه اسلام درس زندگی ماست، چه آنجا که می‌گوید جهاد و ایستادگی و چه آنجا که می‌گوید صلح و برادری و چه آنجا که می‌گوید قاطعیت و چه آنجا که می گوید رحمت و نرمش در برابر دیگران؛ همه این مجموعه اسلام است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: مجموعه اسلام را از زندگی پیامبر عظیم الشان اسلام باید بیاموزیم، به ویژه در این ایام که معطر به نام مبارک آن حضرت و روزهای پایانی زندگی مبارک پیامبر عظیم الشان اسلام است. ائمه هدی هم و همچنین امام حسن هم باید از او یاد بگیریم. او امام صلح بود، او امام پیوند بود، او امامی بود که با ایجاد وحدت برای حفظ اساس اسلام گام برداشت. وقتی برخی از اصحاب امام حسن آمدند با زبان معترضانه که چرا قبول کردی، چرا صلح کردی، چرا در برابر طرف مقابل پیمان را امضا کردی؟ حضرت فرمود جامعه اسلامی که شما ۱۰ نفر نیستید، شما ۲۰ نفری که پیش من آمدید شما که دنیای اسلام نیستید، من به مسجد رفتم برای مردم سخنرانی کردم دیدم اکثریت قاطع جامعه صلح می‌خواهند و من وقتی مردم می‌خواهند صلح را انتخاب می‌کنم. این راه امام مجتبی است، او به ما می آموزد که مرد جنگ باشیم به روز جنگ، مرد صلح باشیم به روز صلح.

وی افزود: اگر در روز صلح جنگیدیم، اگر در روز جنگ صلح کردیم هر دو خطا است. به موقع باید بایستیم و بجنگیم و به موقع هم باید صلح کنیم و مولای ما علی بن موسی الرضا، مولای ما که بر مبنای تدبیر عمل کرد، مولای ما که بر مبنای تدبیر ولایتعهدی را ولو با اکراه پذیرفت ولی فرمود من در هیچ امری دخالت نمی کنم. حضور او در خراسان و مرو چه ها کرد و چه تحول عظیمی در دنیای اسلامی ایجاد کرد. او چه تبلیغی کرد. تنها نیشابور نبود که به امام هشتم شتافت، با آن همه قلمدان‌ها و همه وسایل نوشتن آن روز تا پیام او را بیاموزند و بنویسند، اهواز هم چنین بود، هر کجا امام رفت مردم به استقبال او شتافتند، به خاطر علم او به خاطر رفتار و اخلاقش و او تدبیر و عقلانیت را به همه ما آموخت. او بود که فرمود «لیس العباده کثره الصلاه والصیام»، او بود که فرمود عبادات این نیست که فقط نماز بخوانید و روزه بگیرید، اصل عبادت فکر کردن و اندیشیدن و خردورزی در امور حق و جامعه است. این بزرگانی که این ایام نام شریف آنها بیشتر برده می شود و در عزای آنها اندوهگین هستیم باید درسهای زندگی را از آنها بیاموزیم.

رییس جمهور در ادامه گفت: اول اینکه در این ایام ما تلاش زیادی کردیم برای اینکه اقتصاد ما مسیر دیجیتالی را بپیماید و در یک بخش از این اقتصاد و زندگی دیجیتال به خصوص در شرایط کرونایی که تا آنجا که می توانیم باید تماس هاس حضوری را به تماس های مجازی تبدیل کنیم، بحمدلله این هفته سامانه ای که همه مدارک تحصیلی دانشگاهی را ثبت و ضبط کرده افتتاح کردیم، البته الان این سامانه از سال ۹۲ به بعدش آماده است اما به تدریج تکمیل می شود.

روحانی در ادامه با بیان اینکه ۲۷ مهر تحریم‌های تسلیحاتی ایران برداشته خواهد شد، گفت: از یکشنبه هفته بعد ما می‌توانیم اسلحه از هر که خواستیم بخریم یا بفروشیم.