تبدیل املاک مسکونی به ملکی با موقعیت اداری

تبدیل املاک مسکونی به ملکی با موقعیت اداری

مالکان خانه‌های مسکونی همیشه به دنبال این موضوع بوده‌اند که بتوانند سود خود را افزایش دهند و درآمد بیشتری را به‌ دست‌ آورند و بدین منظور فکر تغییر کاربری ملک مسکونی و تبدیل آن به یک ملک تجاری یا اداری به ذهن آن‌ها خطور کرده است. علت این اتفاق این است که قیمت هر متر مربع ملک تجاری یا اداری از قیمت هر متر مربع ملک مسکونی بیشتر است.اما باید بیان کنیم که انجام این کار به راحتی امکان پذیر نیست زیرا در شهرداری‌ها اصولی برای شهرسازی وجود دارد و استاندارد‌هایی برای هر نوع ملک تعریف شده است و به همین خاطر امکان تغییر ملک از مسکونی به اداری با سختی‌هایی همراه است. در ادامه درباره این موضوع بیشتر صحبت کرده و مطالبی را در خصوص مجوز ملکی با موقعیت اداری برای شما بیان می‌کنیم. در صورت تمایل می‌توانید مارا تا پایان این مقاله همراهی کنید.

تبدیل املاک مسکونی به ملکی

تبدیل یک ملک مسکونی به ملک اداری به آسانی امکان پذیر نیست و مستلزم این است که حتما مراحلی را طی کنید و در صورت موافقت ارگان‌های مربوطه و دریافت مجوز ملکی با موقعیت اداری، تبدیل ملک به ملک اداری اتفاق می‌افتد. شما علاوه بر اینکه باید مراحلی را طی کنید باید شرایط لازم را در این زمینه داشته باشید و مدارک لازم را تحویل داده و هزینه‌ای را پرداخت کنید تا تبدیل املاک مسکونی به ملکی با موقعیت اداری اتفاق بیافتد. مراحلی که شما باید برای تغییر کاربری ملک انجام دهید، کمی طولانی است که ما در زیر به صورت خلاصه به آن اشاره می‌کنیم.

۱. رفتن به شهرداری و پرداخت کردن عوارض سالیانه ملک مورد نظر

۲. رفتن به سازمان‌ها و ادارات مربوطه برای تکمیل کردن مدارک

۳. رفتن به دفتر خدمات نوسازی و ارائه دادن درخواست و تشکیل پرونده

۴.بازرسی ملک توسط یک ناظر برای مطابقت اطلاعات درج شده با ملک موجود

۵. صادر کردن نقشه جدید متناسب با ملک توسط دفتر خدمات نوسازی

۶. طراحی کردن نقشه طبق نقشه صادر شده

۷. ارائه نقشه اصلی ملک به دفتر خدمات نوسازی و دریافت پروانه ساخت

۸. تخریب ملک مسکونی قدیمی و شروع مراحل ساخت ملک اداری جدید

شما می‌توانید برای طی کردن بهتر و درست این مراحل از بهترین وکیل ملکی شیراز و دیگر شهر‌ها کمک بگیرید. در تمام این مراحل تلاش برای دریافت مجوز ملک اداری صورت گرفته است و تفاوت هایی با مجوز ملکی با موقعیت اداری دارد.

 

تفاوت مجوز ملک اداری با مجوز ملکی با موقعیت  اداری

شاید شما هم تا به حال نام مجوز ملک اداری و مجوز ملکی با موقعیت اداری را شنیده باشید. شاید این دو نوع مجوز به دلیل شباهت بسیار برای شما تفاوتی با یکدیگر نداشته باشند، در حالی که اینگونه نیست و تفاوتی میان مجوز ملک اداری با مجوز ملکی با موقعیت اداری وجود دارد. برای اینکه متوجه تفاوت‌های موجود بین این دو مجوز شوید، توضیحی مختصر در رابطه با ملک اداری و ملکی با موقعیت اداری برای شما بیان می کنیم.

  • ملک اداری: ملک اداری از جمله املاکی است که با مجوز صادر شده از طرف شهرداری فعالیت‌های داری در آن انجام می‌شود و معمولا این املاک به صورت آپارتمان هستند. امکان استفاده از این املاک برای فعالیت های اداری به صورت رسمی و قانونی وجود دارد و این مزیت این نوع از املاک می‌باشد.
  • ملک با موقعیت اداری: این نوع از املاک معمولا ساختمان‌هایی هستند که از موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردارند و در خیابان‌های پر‌تردد واقع شده اند. این املاک در واقع کاربری ملک اداری را ندارند اما تحت یک سری از شرایط امکان استفاده از آن‌ها برای فعالیت‌های اداری وجود دارد.

شما می‌توانید برای آگاهی بیشتر از مجوز ملکی با موقعیت اداری در شهر شیراز با یکی از بهترین وکیل ملکی شیراز مشورت کنید تا شما را درباره این موضوع راهنمایی کند‌.

شرایط فعالیت اداری در املاک مسکونی

بر اساس قوانین و مقررات موجود در کشور ما هر ملک دارای کاربری مشخص است و امکان استفاده های متفاوت با توجه به نوع کاربری از آن ملک وجود ندارد. اما گاهی در میان قوانین استثناء‌هایی تعریف می‌شود و امکان استفاده‌های دیگر را برای کاربری‌های مختلف را به وجود می‌آورد. دو مورد از این استثناء ها در زیر برای شما بیان می‌شوند.

  • در ماده ۵۵ قانون شهرداری و در تبصره بند ۲۴ بیان شده است که برخی از مشاغل امکان فعالیت اداری در املاک مسکونی را دارند. این مشاغل عبارت هستند از دفاتر وکالت، مطب پزشک، دفتر اسناد رسمی، دفتر مهندسی و دفتر روزنامه و مجله.
  • در دومین ماده از قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی نیز بیان شده است که امکان استفاده از املاک مسکونی برای مشاغل خانگی وجود دارد.

شما می‌توانید در این زمینه و همچنین دریافت مجوز ملکی با موقعیت اداری با یک وکیل خبره مشورت و صحبت کنید.

شکایت از همسایه بابت تغییر مجوز مسکونی به تجاری یا اداری

ایجاد کسب و کار و فعالیت اداری در منطقه مسکونی ممنوع است اما در این باره استثناء‌هایی وجود دارد و آن ملک می تواند با دریافت مجوز ملک اداری و یا مجوز ملکی با موقعیت اداری، این کار را انجام دهد. اما با این وجود قانون به فکر دیگر ساکنان آن منطقه بوده است و امکان شکایت از همسایه بابت تغییر مجوز مسکونی به تجاری یا اداری را برای آن‌ها قرار داده است. البته این کار مراحلی دارد که با کمک گرفتن و یا مشورت با بهترین وکیل ملکی شیراز و دیگر شهر‌ها، می‌توان به راحتی آن را انجام داد.

جریمه استفاده تجاری از ملک مسکونی

در هر شهری شهرداری ها مسئول صدور مجوز برای استفاده تجاری از املاک مسکونی را بر عهده دارند و مالک های این املاک باید برای گرفتن مجوز به شهرداری مراجعه کنند. حال اگر شخصی بدون دریافت مجوز فعالیت تجاری خود را در این نوع از املاک آغاز کند در صورت اطلاع یافتن شهرداری از این عمل علاوه بر شناخته شدن وی به عنوان مجرم، دیگر نمی تواند این مجوز یا دیگر مجوز‌ها از جمله مجوز ملکی با موقعیت اداری یا تجاری را دریافت کند.

تبدیل ملک مسکونی به باشگاه ورزشی یا بدنسازی

امروزه تبدیل یک ملک مسکونی به باشگاهی ورزشی یا بدنسازی امکان پذیر است اما باید شرایطی را برای انجام این کار باید رعایت کرد. این شرایط را برای شما در ادامه بیان کردیم.

۱.گرفتن رضایت کتبی از بقیه واحد‌ها برای انجام این کار

۲. به وجود آوردن مسیری مجزا از مسیر اصلی ساختمان برای رفت و آمد ورزشکاران و اعضا

۳. انتخاب کردن زیرزمین ساختمان یا طبقه همکف برای انجام این کار

تبدیل ملک مسکونی به آشپزخانه صنعتی

تبدیل یک ملک مسکونی به آشپزخانه ای صنعتی و در واقع تغییر کاربری ملک شرایطی داشته و نیاز است که شما مراحل را طی کنید تا بتوانید این کار را انجام دهید. پیشنهاد ما به شما این است که این مراحل را با کمک و مشورت بهترین وکیل ملکی شیراز و دیگر شهر‌ها انجام دهید تا در صورت بروز مشکلی بتوانید به آسانی آن را برطرف کنید.

کلام آخر 

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با تغییر کاربری ملک مسکونی به املاکی اداری یا تجاری آشنا کنیم و نکاتی را در خصوص مجوز ملک تجاری و مجوز ملکی با موقعیت اداری برای شما بیان کردیم. از اینکه ما را تا پایان این مطلب همراهی کردید، از شما تشکر می‌کنیم.