نشان خورشید تابان امپراطور ژاپن به معصومه ابتکار

نشان خورشید تابان امپراطور ژاپن به معصومه ابتکار

طی مراسمی در سفارت ژاپن در تهران، تسو کادا تاماکی سفیر آن کشور نشان امپراطور ژاپن را به خاطر اقدامات موثر معصومه ابتکار در عرصه بین المللی و تقویت روابط دوستی بین دو کشور اهدا کرد.

تسو کادا تاماکی طی سخنانی در این مراسم گفت: اینجانب به معاون پیشین رئیس جمهور در امور زنان و خانواده سرکار خانم دکتر ابتکار به مناسبت دریافت نشان باشکوه پاپیونی شکل خورشید تابان تبریک می‌گویم.

تسو کادا اظهار داشت: سرکارعالی نقش عمده‌ای در تقویت روابط دوجانبه در زمان تصدی پست‌های مختلف به عنوان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ایفا نموده‌اید و من تمایل دارم از شما به دلیل این دستاوردها تمجید و صمیمانه تشکر کنم.

معصومه ابتکار نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: پذیرش “نشان خورشید تابان” برای من افتخاری بزرگ است. از امپراطور ژاپن و همه کسانی که در این زمینه موثر بوده اند، همینطور سفارت ژاپن تشکر می کنم.

وی همچنین از خانواده، همکاران، دوستان و مرکز صلح و محیط زیست که به نحوی در این اقدامات موثر بوده اند، تشکر کرده و تاکید کرد: دستاوردهایی که طی این سال‌ها داشتیم نتیجه کار جمعی و صبر و استقامت در برابر سختی‌ها و چالش‌ها بوده است.

معصومه ابتکار یادآور شد: امروز بیش از هر زمانی روابط دوجانبه بین کشورها با هدف مقابله با دو تهدید حیاتی که کره مسکون بشر با آنها مواجه است ضرورت دارد؛ یکی جنگ و دیگری تخریب زیست بوم.

معاون سابق رییس جمهور گفت: امروز صلح جهانی پایدار به دلیل ۲۱۰ روز جنایات و نسل کشی وحشیانه در غزه توسط اسرائیل مورد تهدید قرار گرفته و همه ارزش‌های انسانی و چارچوب‌های بین‌المللی را نقض کرده است. همچنین امروز تهدید جدی محیط زیست و طبیعت  به فجایع زیادی منتهی شده که ناشی از تغییر اقلیم، تخریب تنوع زیستی و حالا تهدیداتی مانند میکروپلاستیک‌ها است.

وی گفت: با توجه به این تهدیدات علیه بشریت، ملت‌ها باید کنار هم قرار گیرند و با هم همکاری کنند تا بتوان با پلیدی‌ها مقابله و صلح و امنیت و همراهی با طبیعت را برای نسل های  آینده تضمین کرد.

این استاد دانشگاه هشدار داد که آینده نسل‌های آینده و میلیون‌ها کودک به خاطر ناکارآمدی و بی عملی بازیگران اصلی جهان مورد تهدید است.

وی گفت: ایران و ژاپن دارای تاریخ طولانی روابط مسالمت آمیز با یکدیگر هستند و دو سال دیگر صدمین سالگرد یک قرن همکاری دیپلماتیک میان دو ملت است که در دوران‌های سخت کنار هم ایستادند و به رغم فاصله جغرافیایی از روابط قوی دوستانه و استراتژیک در زمینه‌های مختلف بهره بردند.

ابتکار یادآور شد: طی دوران مسئولیتم به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست چه در دوران رییس جمهور خاتمی و چه در دوران رئیس جمهور روحانی و همینطور در دورانی که معاون امور زنان و خانواده بودم، سعی در پیشبرد روابط بین‌المللی با مجامع بین المللی و روابط دوجانبه با کشورهای دوست مانند ژاپن داشتم و با همکارانم سعی کردیم اقدامات موثری را در زمینه چالش‌های جهانی شکل دهیم. برای مثال از سال ۱۹۹۵ با ژاپن برای مطالعات مربوط به آلودگی هوا که نهایتاً به برنامه جامع کاهش آلودگی هوا در سال ۱۳۷۹ منتهی شد، همکاری داشتیم. همچنین همکاری با شخصیت‌های مختلف ژاپن مانند وزیر محیط زیست و وزیر خارجه زمینه ساز بسیاری از تلاش های مثبت و مفید بود.

معصومه ابتکار با اشاره به یک طرح ملی برای احیای دریاچه ارومیه که در دولت یازدهم در حال اجرا بود، گفت: در کنار این فعالیت دولت، کشور ژاپن هم در پروژه‌ای برای توان افزایی روستاییان اطراف دریاچه ارومیه در جهت اصلاح الگوی کشت و مصرف آب همکاری خوبی را انجام داد. همچنین پروژه‌هایی مانند احیای تالاب انزلی هم با همکاری ژاپن پیش رفت.

وی با اشاره به دیدارش با مرحوم شینزو آبه نخست وزیر وقت در توکیو گفت: ایشان بر توسعه این همکاری‌ها و همچنین در زمینه مشارکت تشکل‌ها در موضوعاتی مثل زن و خانواده تاکید داشت که بعد از آن همکاری‌هایی برای تبادل تجربیات در زمینه توان افزایی اقتصادی زنان با بنیاد ساساکاوا داشتیم که در معاونت زنان و خانواده این به پژوهش مشترکی در ایران و ژاپن منتهی و نتایج آن منتشر شد. همینطور سعی کردیم همکاری بین تشکل‌ها را در سطح جامعه مدنی توسعه دهیم.

ابتکار با تاکید بر سپاسگزاری خود از اعلام آمادگی ژاپن برای همکاری در پروژه‌های مربوط به احیای دریاچه ارومیه و تالاب انزلی گفت: امیدوارم این همکاری‌ها در زمینه محیط زیست تداوم یابد و همینطور قدردانی می‌کنم از کمک‌های بشردوستانه‌ای که ژاپن برای مردم غزه و بخش پناهندگان فلسطینی سازمان ملل “آنروا” انجام می دهد.

ابتکار در خاتمه اظهار امیدواری کرد که پیوندهای دوستی بین دو ملت ما رشد کند و قوی تر شود و بتوانیم به طور مشترک برای آینده ای توام با صلح و عدالت و همزیستی با طبیعت برای همه بشریت همکاری داشته باشیم.

یادآور می شود پیش از این نیز معصومه ابتکار به دلیل فعالیت در عرصه بین المللی مورد تقدیر قرار گرفته است که مهم ترین آنها کسب عنوان قهرمان زمین ملل متحد به دلیل تلاش‌هایش در زمینه محیط زیست به عنوان یکی از هفت «قهرمان زمین» در سال ۲۰۰۶، جایزه بنیاد انرژی گلوب (Energy Globe) و نیز جایزه مینروا که طی مراسمی در شهرداری رم به خاطر دستاوردهای علمی و به عنوان زنی موفق در عرصه سیاسی به وی اعطاء شد.